یولیسیز سایمن گرانت
Ulysses S. Grant 1870-1880.jpg
یولیسیز سایمن گرانت
۱۸مین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا
مشغول به کار
۱۸۶۹ – ۱۸۷۷
معاون رئیس‌جمهور شایلر کولفاکس
هنری ویلسون
پس از اندرو جانسون
پیش از روترفورد بیر چارد هیس
اطلاعات شخص
زاده هیرام یولیسیز گرانت
۲۷ آوریل ۱۸۲۲(۱۸۲۲-04-۲۷)
پوینت پلیزنت، اوهایو
درگذشت ۲۳ ژوئیه ۱۸۸۵ میلادی (۶۳ سال)
ماونت مک گرگور، نیویورک
ملیت  ایالات متحده آمریکا
حزب سیاسی جمهوری‌خواه
همسر(ان) جولیا دنت گرانت
فرزندان جسی، یولیسیز جونیور، نلی، فردریک
محل
تحصیل
آکادمی نظامی وست‌پوینت
شغل نظامی و سیاستمدار
مذهب متدیست
امضا
خدمات نظامی
خدمت/شاخه نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا
درجه US Army General insignia (1866).svg
جنگ‌ها/عملیات‌ها جنگ آمریکا و مکزیک
جنگ داخلی آمریکا

یولیسیز سایمن گرانت (به انگلیسی: Ulysses Simon Grant) هجدهمین رئیس جمهور آمریکا، و قهرمان جنگ داخلی آمریکا از حزب جمهوری‌خواه بود. بین سالهای ۱۸۶۹ تا ۱۸۷۷ میلادی، ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده داشت.

زندگی‌نامه

اولیسیس گرانت ، هجدهمین رئیس جمهوری آمریکا

اواخر دوره ریاست جمهوری اندرو جانسون بود که ژنرال اولیسیس گرانت با جانسون اختلاف پیدا کرد و به جمهوری خواهان افراطی پیوست. ژنرال گرانت نماد پیروزی نیروهای دولتی در زمان جنگ داخلی بود و طبیعی‌ترین گزینه جمهوری خواهان برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۸۶۸ به حساب می‌آمد. زمانیکه ژنرال گرانت رئیس جمهوری آمریکا شد، آمریکایی‌ها از آشفتگی اوضاع، خسته شده بودند. ژنرال گرانت اصلاحاتی انجام نداد، او منتظر راهنمایی کنگره ماند و به نظر سر در گم می‌رسید.

گرانت در جنگ داخلی

اولیسیس گرانت سال ۱۸۲۲(دراوهایو) بدنیا آمد، او فرزند یک دباغ اهل اوهایو بود، برخلاف میلش به مدرسه نظامی «وست پوینت» رفت و سال ۱۸۴۳ فا رغ التحصیل شد. گرانت در جنگ مکزیک تحت فرماندهی ژنرال زاکاری تایلورجنگید. وقتی جنگ داخلی آغاز شد، گرانت در مغازه چرم فروشی پدرش درگالنای ایلینوی کار می‌کرد، او به خدمت احضار شد و فرماندهی یک هنگ از داوطلبان متمرد رابه او سپردند. گرانت هنگ را منظم کرد و به درجه سرتیپ نیروهای داوطلب ارتقا یافت. گرانت در جنگ داخلی آمریکا ازخود شهامت و لیاقت نشان داد، در یکی از جبهه‌های نبرد زمانیکه فرمانده ارتش کنفدراسیون از او خواست شرایط آتش‌بس را اعلام کند پاسخ داد: «هیچ شرطی به جزتسلیم فوری و بی قید و شرط پذیرفته نمی‌شود». کنفدراسیونی‌ها تسلیم شدند و پرزیدنت لینکلن او را به عنوان سرلشکر نیروهای داوطلب منصوب کرد. در جریان جنگ، گرانت از خود شایستگی نشان داد و در شکست کنفدراسیونی‌ها نقش مهمی داشت وماه مارس سال ۱۸۶۴ ژنرال ارشد شد.

گرانت در کاخ سفید

ژنرال گرانت در انتخابات سال ۱۸۶۸ بر رقیب دموکراتش، هوراشیو سیمور، پیروز شد و به عنوان هجدهمین رئیس جمهوری آمریکا به کاخ سفید رفت. در آن زمان جمعیت ایالات متحده ۳۹ میلیون و ۸۱۸ هزار و ۴۴۹ نفر بود. اولیسیس گرانت دولت راتقریبا همان‌طور اداره می‌کرد که ارتش را و تعدادی از ارتشی‌ها را به کاخ سفید آورد. او مردی بسیار صادق و درستکار بود اما در زمان ریاست جمهوری از طرفدارانش هدایای گرانقیمتی دریافت می‌کرد. از آن بدتر، او بارها با جی گولد و جیمز فیسک که هر دو دلالان بازار بودند، دیده شده بود. زمانیکه گرانت از نقشه آنان برای انحصار بازار طلا با خبر شد به وزیر خزانه داری اجازه داد تا آن اندازه که لازم است طلا بفروشد و نقشه آنان را نقش برآب کرد.

دوره دوم ریاست جمهوری

جمهوری خواهان لیبرال اصلاح طلب، در مبارزات تبلیغاتی برای دومین دوره ریاست جمهوری، به گرانت حمله می‌کردند. گرانت نیز آنها را مردانی تهی مغز و کوته فکر می‌نامید. ژنرال گرانت در انتخابات سال ۱۸۷۲ با کسب اکثریت قابل توجهی از آرا، پیروز شد.

اولیسیس گرانت در دوران بازنشستگی در یک شرکت تجاری شریک شد که کار آن به ورشکستگی کشید. کمی بعد گرانت دریافت که به سرطان حنجره مبتلا شده، او شروع به نوشتن خاطراتش کرد تا با پولی که از فروش خاطراتش بدست می‌آورد بدهی‌هایش را بپردازد و چیزی هم برای خانواده اش باقی بگذارد. اولیسیس گرانت در حالیکه با مرگ دست و پنجه نرم می‌کرد خاطراتش را نوشت، که در نهایت ۴۵۰ هزار دلار بابت آن دریافت کرد. اولیسیس گرانت روز ۲۳ ژوئیه سال ۱۸۸۵، اندک زمانی پس از آنکه آخرین صفحه خاطراتش را نوشت، درگذشت. آرامگاه گرنت با الهام گرفتن از معماری هخامنشی ساخته شده است.