ایالت کانزاس
Kansas
پرچم کانزاس نشان دولتی کانزاس
پرچم ایالت نشان رسمی ایالت
لقب(ها): The Sunflower State
ایالت آفتابگردان
شعار(ها): Ad astra per aspera
پیش بسوی ستارگان
نقشه ایالت‌های آمریکا همراه برجسته‌بودن کانزاس
زبان رسمی English
پایتخت توپیکا
بزرگ‌ترین شهر ویچیتا
منطقه رتبهٔ ۱۵th
 - کل ۲۱۳٬۰۹۶ کیلومتر مربع
 - پهنا ۳۴۰ کیلومتر
 - طول ۶۴۵ کیلومتر
 - % آب ۰٫۵۶
 - عرض جغرافیایی ۳۷° N to ۴۰° N
 - طول جغرافیایی ۹۴° ۳۵′ W to ۱۰۲° ۳′ W
جمعیت رتبهٔ ۳۳امین
 - کل ۲٬۶۸۸٬۴۱۸
 - تراکم ۱۲٫۷ بر کیلومتر مربع
رتبهٔ ۴۰امین
بلندی
 - بالاترین نقطه کوه سان فلاور
۱٬۲۳۲ متر
 - میانگین ۶۰۰ متر
 - پایین‌ترین نقطه رودخانه وردیگری
۲۰۷ متر
پذیرش در اتحادیه January ۲۹, ۱۸۶۱ (۳۴امین)
فرماندار سام براونبک (ج)
معاون فرماندار {{{Lieutenant Governor}}}
قوه مقننه {{{Legislature}}}
 - مجلس علیا {{{Upperhouse}}}
 - مجلس سفلا {{{Lowerhouse}}}
سناتورهای ایالات متحده آمریکا جری مورن (ج)
پت رابرتس (ج)
هیئت مجلس ایالات متحده آمریکا فهرست
منطقه‌های زمانی  
 - most of state Central: UTC-۶/
 - ۴ western counties Mountain: UTC-۷/
کوته‌نوشت‌ها KS، US-KS
وب‌گاه
مقایسهٔ تولید ناخالص داخلی ایالت‌های آمریکا با کشورهای دیگر در سال ۲۰۱۲. ایالت کانزاس در این سال تولید ناخالصی اش قابل مقایسه با کشور کویت (طبق نقشه) بوده است

کانزاس (به انگلیسی: Kansas) از ایالت‌های غرب میانه آمریکا است. پایتخت آن توپکا و شهر مهم آن ویچیتا است. این ایالت بزرگ‌ترین تامین کننده گندم در آمریکا می‌باشد و گل آفتابگردان نیز نشانه این ایالت می‌باشد. کانزاس یکی از جمهوری خواه ترین ایالت های آمریکا به محسوب می شود.

نام

نام این ایالت از زبان بومیان منطقه گرفته شده، و از قبیله‌ای بنام kką:ze/Cansez می‌باشد.

تاریخ

نخستین اروپایی مهاجر به این سرزمین در سال ۱۵۴۰ جهانگردی اسپانیایی بود مشهور به کورونادو که در پی جستجوی طلا وارد منطقه‌ای شد که امروزه به کانزاس معروف است. قبل از آن سرخپوستان به سرزمین حاصلخیز و بوفالوی‌های پر تعداد دشت‌های کانزاس علاقه خاصی داشتند.

در سال ۱۸۶۱ میلادی کانزاس بعنوان سی و چهارمین ایالت آمریکا به ایالات متحده پیوست. کانزاس در جنگ داخلی آمریکا یکی از اعضای اتحادیه شمال بود.

شهرها

کانزاس چند شهر مهم دارد که عبارتند از ویچیتا، لارنس، منهتن و اوورلند پارک

کانزاس سیتی، کانزاس که بخشی از کانزاس سیتی بزرگ است نیز در این ایالت قرار دارد.

آب و هوا

کانزاس غالباً دارای آب و هوای قاره ایست: زمستانهای سرد و برفی و تابستانهای گرم دارد. کانزاس به ویژه از جهت گردبادهای خود بسیار معروف است. در داستانهای معروف امریکایی همانند جادوگر اُز نیز دوروتی توسط گردبادی از کانزاس به سرزمین اُز منتقل می‌شود.

اقتصاد

در سال ۲۰۱۲، این ایالت تولید ناخالص داخلی برابر با ۱۴۹٬۳۶۷ میلیون دلار داشت. در مقایسه کشور مجارستان در همان سال تولید ناخالص داخلیش برابر ۱۲۵٬۵۰۸ میلیون دلار بود.

کانزاس غالباً یک ایالت کشاورزی محسوب می‌گردد اما در تنوع سازی صنایع خود نیز موفق بوده است. از شرکتهای مهم این ایالت بطور نمونه می‌توان شرکت تالار سینمایی ای ام سی و شرکت بزرگ مخابراتی اسپرینت نکستل را نام برد.

راکتور هسته‌ای ۱۲۵۰ مگاواتی وولف کریک در کانزاس قرار دارد. دفتر تحلیل‌های اقتصادی ایالت متحده آمریکا تخمین می‌زند که در کل تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۸ چیزی بالغ بر ۱۲٫۷۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰دلار بوده است. سرانه درآمد شخصی هر نفر در سال ۲۰۰۸ مبلغ ۳۵٫۰۱۳ $ می‌باشد؛ و در سال ۲۰۱۰ نرخ بیکاری دولت ۶٫۴ درصد می‌باشد. کانزاس رتبه ۸ تولید نفت و گاز را در ایالت متحده به خود اختصاص داده است. صنایع هوا فضا به شدت اقتصاد کانزاس را تحت تأثیر خود قرار داده است. چندین شرکت هواپیمایی بزرگ تولید و امکانات هوایی در ویچیتا و کانزاس موجود می‌باشند که از جمله AeroSystems, Cessna, Learjet, Hawker Beechcraft می‌توان نام برد؛ و همچنین شرکت معروف بوینگ تولیدات خود را در سال ۲۰۱۲ در کانزاس به پایان رسانید. کانزاس غالباً یک ایالت کشاورزی محسوب می‌گردد و بیشترین تولید گندم کشور آمریکا را نیز به خود اختصاص داده است.

سیاست

کانزاس یکی از جمهوری خواه ترین ایالت های آمریکا به حساب می آید. به غیر از کانزاس سیتی، تقریباً تمام ایالت جمهوری خواه هستند. کانزاس در حال حاضر در کنگره آمریکا چهار جمهوریخواه در مجموع دارد.

کانزاس یک سیستم پارلمان دو مجلسی دارد: مجلس نمایندگان کانزاس ۱۲۵ عضو دارد که به مدت چهار تا ترم دو ساله می‌توانند در مقام خود خدمت کنند. تیم جونز (ج) سخنگوی مجلس است. مجلس سنای کانزاس نیز ۴۰ عضو دارد که می‌توانند به مدت دو ترم چهار ساله در مقام خود خدمت کنند. سوزان ویگل (ج) ریاست سنا را بر عهده دارد.

مشاهیر

از افراد مشهور این سرزمین می‌توان کاتلین سیبیلیوس، چارلز لاکمن، چارلی پارکر، باب دول و دنیس هاپر را نام برد.

مراکز علمی مشهور کانزاس

موسسات بزرگ فرهنگی و علمی ایالت کانزاس عبارتند از:

نگارخانه

پیوند به خارج