غورماچ
تصویری از غورماچ
اطلاعات کلی
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
ولایت : فاریاب
مردم
جمعیت ۶۱۹۵۶ نفر
زبان‌های گفتاری: پشتو و فارسی
مذهب: اهل سنت
جغرافیای طبیعی
مساحت: ۲۰۸۳ کیلومتر

غورماچ یکی از ولسوالی‌های ولایت فاریاب در شمال شرقی افغانستان است؛ که در مسیر شاهراه حلقوی افغانستان قرار دارد. در سال ۲۰۰۸ میلادی غورماچ به دلیل دوری زیاد از مرکز ولایت بادغیس، به ولایت فاریاب واگذر شد و هم اکنون جزیی از ولایت فاریاب به مرکزیت شهر میمنه محسوب می‌شود. جمعیت آن در سال ۲۰۰۳ میلادی، ۶۱۹۵۶ نفر اعلام شده است. مساحت این ولسوالی ۲۰۸۳ کیلومتر است. این ولسوالی از شمال با ترکمنستان از غرب با ولسوالی مرغاب ولایت بادغیس و از شرق با ولسوالی المار و ولسوالی قیصار همسایه است.

ترکیب قومی

بر اساس آمار وزارت احیا و انکشاف دهات ۹۷٪ درصد مردم این ولسوالی از قوم پشتون هستند و ۲٪ درصد تاجیک و ۱٪ درصد هم بلوچ هستند.

کشت کوکنار

کشت کوکنار در ولسوالی غورماچ بعد از فروپاشی رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی رشد فزاینده‌ای داشت. گرچه برنامهٔ محو کشت کوکنار دولت حامد کرزی دست‌آوردهایی در بهار ۲۰۰۷ داشت.

بنابر آمارها در سال ۱۳۹۵ در ولسوالی غورماچ بیش از ۱۷هزار جریب زمین زیر کشت کوکنار قرار گرفته است

امنیت

ولسوالی غورماچ یکی از ولسوالی‌های ناآرام ولایت فاریاب است.

این ولسوالی هر از گاهی بین دولت افغانستان و طالبان مسلح دست به دست می‌شود.

معلم نورالدین ولسوال غورماچ در ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۷ از سوی طالبان به گروگان گرفته شد؛ و بعد چند روز دوباره آزاد شد.

از سال ۲۰۰۷ میلادی به بعد بیشتر مناطق ولسوالی غورماچ در دست طالبان بوده است.

غورماچ یک بار در ۲۶ میزان ۱۳۹۴ به دست طالبان سقوط کرد که در اثر آن عبدالمجید گلیم بافی قوماندان امنیه این ولسوالی به همرای ۱۲ سرباز دیگر به اسارت طالبان درآمدند و بعداً توسط این گروه کشته شدند.

این ولسوالی یک یا دو روز بعد دوباره به تصرف دولت افغانستان درآمد

ولسوالی غورماچ یک سال بعد و در تاریخ ۲۰ میزان ۱۳۹۵ دوباره به تصرف گروه طالبان درآمد که پس از گذشت چند روز با سفر شخص جنرال دوستم و سربازان دولتی و طرفدار او در تاریخ ۲۹ میزان ۱۳۹۵ به تصرف دولت درآمد

در هنگام عملیات جنرال دوستم برای پاکسازی این ولسوالی در تاریخ ۲۵ میزان ۱۳۹۵ به کاروان دوستم حمله شد که در اثر آن تعدادی از نزدیکان ژنرال دوستم کشته شدند

مراکز آموزشی

در این ولسوالی یک لیسه، سه مکتب متوسطه، و سیزده مکتب ابتدایی وجود دارد.

قریه

بر اساس آمار دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ولسوالی غورماچ، دارای (۲۲۱ قریه) است. قریه جات قابل تذکر این ولسوالی عبارتند از: آبگرمک، ارزنک، دوآبی، غوربند، حسین، جوی شور، کاریز، خاتون، خوشکی، پاماختو، پتو، رنگین، راشد، سرتکت، سوریوون، سنجیدک و شر شاری می‌باشند.

ق