ولایت بغلان
تصویری از ولایت بغلان
اطلاعات کلی
نام رسمی : ولایت بغلان
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
مردم
جمعیت ۷۷۹٬۰۰۰
زبان‌های گفتاری: پارسی و پشتو
جغرافیای طبیعی
مساحت: ۲۱٬۱۱۲ کیلومتر مربع
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه: 45

ولایت بَغلان از ولایت‌های کشور افغانستان است به مرکزیت پل خمری، مساحت ۲۱٬۱۱۲ کیلومتر مربع و جمعیت ۷۷۹٬۰۰۰ نفر است.

اراضی شهر کنونی بغلان از سه بخش زراعتی تشکیل می‌شود. بغلان نو در ۴ کیلومتری جنوب قرار دارد. شهر جدید مرکز استانداری است و از سال ۱۹۳۷ به حیطه حکومتی شیرخان افزوده شد و مرکز حکومتی از خان آباد به این منطقه منتقل شده‌است. در سمت جنوب بغلان جدید و با فاصله ۸ کیلومتری بغلان صنعتی قرار دارد

بازار شهر به دو بخش تقسیم شده‌است، در مرکز و ناحیه غربی غلات و میوه و در بخش شرقی بازار تجاری، خیاطی و چاپخانه مشاهده می‌شود. ازولسوالی های مشهورولایت بغلان می‌توان ازخوست، فرنگ، گذرگاه نور واندراب نامبرد.

منطقه بغلان در قدیم از آن کوشان‌ها بود. بازمانده‌های یک آتشگاه زرتشتی به نام سُرخ‌کُتَل در بغلان وجود دارد.

تقسیمات استانی

این ولایت به ۱۵ وُلُسوالی (شهرستان) تقسیم شده‌است پل خمری مرکز آن می‌باشد که تقریبا ۸۸۳٬۷۹ تن جمعیت دارد. جمعیت کل ولایت بغلان به ۶۹۰٬۷۴۱ تن بالغ می‌شود ۱۰۹٬۹۵ خانواده در این ولایت وجود دارد و هر خانواده به طور میانگین شش عضو دارد.

مردم

۵۵٪ مردم این ولایت تاجیک ۲۰٪ پشتون و ۱۵٪ هزاره و ۹٪ ازبک و دیگران نیز تاتارها میباشند. ٪۸۰ از مردم بغلان در ولسوالی‌های روستایی زندگی می‌نمایند درحالیکه ۲۰ ٪ آن در مناطق شهری به سر می‌برند. ٪۵۱ از نفوس بغلان را مردان و ۴۹ ٪ آن را زنان تشکیل می‌دهد.

مراکز تحصیلات عالی ولایت بغلان

  • دانشگاه بغلان در سال ۱۳۷۱ تاسیس شد که شامل دانشکده‌های ادبیات علوم اجتماعی و ساینس می‌گردیدو با آمدن طالبان تمام هست و بود ش به یغما رفت و ماه جدی ۱۳۸۰ دوباره پی گیری شد ودر سال ۱۳۸۲ دوباره افتتاح و مجدداشروع بکار کرد فعلاً دارای دو دانشکده می‌باشد در سال ۱۳۸۰ به تعداد ۱۰۳۰ دانش آموز که ذکور و۳۵۰ اناث و دارای ۴۴ استاد که ۴۰ تن ذکور و۴ تن اناث هستند.

دانشکده زراعت مؤسسه تحصیلات عالی بغلان

این تعمیر در ساحه پنجاه جریب زمین در سه طبقه به شکل پخته و اساسی به مصرف دو میلیون و دویست هزار دلار آمریکایی از بودجه انکشافی وزارت تحصیلات عالی توسط شرکت ساختمانی حریف اعمار گردیده‌است که دارای سی و دو اتاق درسی، یک سالن کنفرانس، کتابخانه، آزمایشگاه، اتاق نمایشگاه مواد زراعتی، اتاق اداری همراه با یک محراب مسجد می‌باشد.

نمایندگان ولایت بغلان در ولسی جرگه

  • عبیدالله رامین وکیل منتخب ولایت بغلان، در ولسی جرگه
  • جنرال دلاور ایماق وکیل منتخب ولایت بغلان، در ولسی جرگه
  • سید منصور نادری وکیل منتخب ولایت بغلان، در ولسی جرگه
  • عظیم محسنی وکیل منتخب ولایت بغلان، در ولسی جرگه
  • حاجی عاشق الله وکیل منتخب ولایت بغلان، در ولسی جرگه
  • داکتر مهدی وکیل منتخب ولایت بغلان، درولسی جرگه
  • شکریه عیسی خیل وکیل منتخب ولایت بغلان، در ولسی جرگه
  • ناجیه ایماق وکیل منتخب ولایت بغلان، در ولسی جرگه

جستارهای وابسته

ولایت‌های افغانستان