ایالت ورمانت
Vermont
پرچم ورمانت نشان دولتی ورمانت
پرچم رسمی نشان رسمی
لقب(ها): The Green Mountain State
ایالت کوه سبز
شعار(ها): Freedom and Unity
آزادی و اتحاد
نقشه ایالت‌های آمریکا همراه برجسته‌بودن ورمانت
زبان رسمی None
پایتخت مونپلیه
بزرگ‌ترین شهر برلینگتون
منطقه رتبهٔ ۴۵امین
 - کل ۲۴٬۹۲۳ کیلومتر مربع
 - پهنا ۱۳۰ کیلومتر
 - طول ۲۶۰ کیلومتر
 - % آب ۳٫۸
 - عرض جغرافیایی ۴۲° ۴۴′ N to 45° ۱′ N
 - طول جغرافیایی ۷۱° ۲۸′ W to 73° ۲۶′ W
جمعیت رتبهٔ ۴۹امین
 - کل ۶۰۸٬۸۲۷
 - تراکم ۲۵٫۴۱ بر کیلومتر مربع
رتبهٔ ۳۰امین
 - متوسط درآمد خانوار $۴۸٬۵۰۸ (۱۹امین)
بلندی
 - بالاترین نقطه ماونت مانسفیلد
۱٬۳۴۰ متر
 - میانگین ۳۰۰ متر
 - پایین‌ترین نقطه دریاچه چمپلین
۲۹ متر
پیش از استقلال Vermont Republic
پذیرش در اتحادیه ۴ مارس، ۱۷۹۱ (میلادی) (۱۴امین)
فرماندار جیم داگلاس (جمهوریخواه)
معاون فرماندار Brian Dubie (D)
قوه مقننه {{{Legislature}}}
 - مجلس علیا {{{Upperhouse}}}
 - مجلس سفلا {{{Lowerhouse}}}
سناتورهای ایالات متحده آمریکا پاتریک لیهی (دمکرات)
برنی ساندرز (مستقل)
هیئت مجلس ایالات متحده آمریکا فهرست
منطقه زمانی Eastern: یوتی‌سی ۵:۰۰-/یوتی‌سی ۴:۰۰- (DST)
کوته‌نوشت‌ها VT،
وب‌گاه
مقایسهٔ تولید ناخالص داخلی ایالت‌های آمریکا با کشورهای دیگر در سال ۲۰۱۲. ایالت ورمانت در این سال تولید ناخالصی اش قابل مقایسه با کشور بحرین بوده است.

ورمانت (به انگلیسی: Vermont) (گوش دهید‎/vərˈmɒntˌ vɜːr-/‎) از ایالت‌های آمریکا واقع در منطقه نیوانگلند در شمال‌شرق آمریکا است. این ایالت از جنوب با ایالات ماساچوست، از شرق با نیوهمپشایر، از غرب با ایالت نیویورک، و از شمال با استان کبک کانادا هم‌مرز است. دریاچه چمپلین نیمی از مرز غربی ورمانت با ایالات نیویورک را دربر می‌گیرد و کوه‌های گرین در امتداد شمال-جنوب ایالت ادامه دارد.

ورمانت دومین ایالت کم جمعیت آمریکاست و در حدود ۵۰۰۰۰ نفر بیشتر از وایومینگ جمعیت دارد. پایتخت آن مونپلیه، کم جمعیت‌ترین پایتخت ایالت در آمریکاست. پرجمعیت‌ترین شهر آن برلینگتون، کم جمعیت‌ترین شهر در بین پرجمعیت‌ترین شهرهای هر ایالت در آمریکاست. بنا بر آمار سال ۲۰۱۵، ورمانت همچنان بزرگترین تولیدکنندهٔ شیره درخت افرا در آمریکاست.در ژانویه ۲۰۱۶ این ایالت به عنوان امن‌ترین ایالت رتبه‌بندی شد.

بیشتر اراضی آنچه که امروز ورمانت نام دارد و هزاران سال سکونتگاه سرخ‌پوستان از جمله آبناکی‌ها و موهاک‌های آلگونکویی-زبان بوده، در ادعای مستعمرهٔ فرانسه نوی فرانسه بود. فرانسه پس از شکست در جنگ هفت ساله در سال ۱۷۶۳ این اراضی را به بریتانیای کبیر واگذار کرد. مستعمراتی نزدیک، مخصوصاً نیو همپشر و نیو یورک، سال‌ها بر سر کنترل این منطقه منازعه داشتند. سکنی گزینانی که نیویورک به آنها حق مالکیت زمین داده بود با مخالفت میلیشیای گرین مانتن بویز مواجه بودند که از حمایت سکنی گزینانی برخوردار بودند که ادعاهایشان از سوی نیو همپشر پشتیبانی می‌شد.

نهایتاً آن سکنی گزینان موفق به ایجاد دولتی مستقل به نام جمهوری ورمانت شدند. این دولت که در ۱۷۷۷ در جریان جنگ انقلاب آمریکا تأسیس شد، ۱۴ سال دوام آورد. جدا از ۱۳ ایالت اصلی که مستعمرات سابق بودند، ورمانت یکی از چهار ایالت آمریکاست که پیشتر یک کشور مستقل بوده‌اند (بقیه عبارتند از کالیفرنیا، هاوایی، و جمهوری تگزاس). ورمانت همچنین اولین ایالتی است که به عنوان چهاردهمین ایالت عضو پس از ۱۳ تای اصلی به ایالات متحده پیوسته است. ورمانت با این که یک جمهوری مستقل بود، اولین ایالت آمریکا بود که برده داری را تا حدی ملغی کرد. این ایالت نقش جغرافیایی مهمی در راه‌آهن زیرزمینی ایفا کرد.

اقتصاد

در سال ۲۰۱۲، این ایالت تولید ناخالص داخلی برابر با ۲۹٬۹۶۸ میلیارد دلار داشت، که بیشتر از تولید ناخالص داخلی کشور بحرین (۲۹٬۰۴۴ میلیارد دلار) بود.

مشاهیر

از افراد مشهور این سرزمین می‌توان کلوین کولیج (رئیس جمهور سابق) و بریگهام یانگ (رهبر مورمونها) را نام برد.

آموزش و پژوهش

ورمانت دارای ۵ کالج دولتی در قالب کالج‌های ایالتی ورمانت، دانشگاه ورمانت، و ۱۴ کالج خصوصی دیگر است.


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب برای گروهی به نام «lower-alpha» وجود دارد، اما برچسب متناظر پیدا نشد.