نیکلای مارکف
Nikolai Markov.jpg
اطلاعات شخصی
نام نیکلای مارکف
محل تولد تفلیس
تاریخ مرگ ۱۹۵۷ (۷۴-۷۵ ساله)
محل مرگ گورستان ارامنه تهران
ملیت ایرانی - روسی
فعالیت
پروژه‌های معروف کلیسای مریم مقدس، دبیرستان البرز

نیکلای مارکف (به روسی: Николай Марков) (زادهٔ ۱۸۸۲ میلادی در تفلیس و درگذشتهٔ ۱۹۵۷ در تهرانمعمار روس‌تبار مقیم ایران بود.

زندگی‌نامه

نیکلای مارکف در سال ۱۸۸۲ در خانواده‌ای سرشناس از افسران ِ روسیه تزاری در تفلیس زاده شد. او در سال ۱۹۱۰ از آکادمی هنرهای زیبای سن پترزبورگ فارغ التحصیل شد و سپس تا سال ۱۹۱۴ در بخش ِ فارسی ِ دانشکدهٔ شرق‌شناسیِ این دانشگاه تحصیل کرد. مارکف در جنگ ِ جهانی اول به عنوان داوطلب در ارتش ِ روسیه در قفقاز خدمت کرد. در سال ۱۹۱۷ میلادی (۱۲۶۹ خورشیدی) آجودان فرماندهی بریگاد قزاق شد که یک واحد ویژهٔ نظامی در ایران بود که ناصرالدین شاه آن را تشکیل داده‌بود. در ارتش ِ ایران به درجهٔ ژنرالی رسید و پس از انقلاب ِ اکتبر روسیه در ایران ماندگار شد. درسال ۱۹۲۱ میلادی از بریگاد قزاق خارج شد و و به حرفهٔ معماری بازگشت. نیکلای مارکف در شهرداری ِ تهران استخدام شد. این معمار روسی تبار با ساختِ بیش از بیست اثر معماری در ایران و به خصوص در تهران، از پیشگامان معماری مدرن در ایران محسوب می‌شود.

مارکوف، معماری اسلامی و شیوه‌های سنتی احداث بناهای ایرانی و مصالح محلی از قبیل آجر، سنگ، کاشی و گچ را می‌ستود. در واقع، آجرهای خشتی که وی به کار می‌برد به نام آجر مارکوفی مشهور شد. شهر تهران در دههٔ اول و دوم قرن ِ جاری پر از ساختمان‌هایی به سبک او شد، سبکی که تلفیق چهار نوع فرهنگ را به نمایش می‌گذاشت: مدرن، التقاطی، غربی و ایرانی. آرت دکو و جریان‌ها ی موازی در اروپا و آمریکا استفاده از نتایج پژوهش‌های باستان شناسی، به خصوص نتایج مربوط به دوران اسلامی و صفوی در طراحی بر روش ِ معماری ِ مارکف تاثیر گذاشتند. استفاده از فناوری محلی متاثر از کشفیات باستان شناسی در طراحی ِ بناها از دیگر ویژگی‌های کار ِ مارکف بود..

آثار

مارکف برای شهرداری تهران کار می‌کرد و ساختمان‌های بسیاری در تهران و شهرهای پیرامونی آن ساخته‌است.

نگارخانه

یادداشت‌ها

  • دروازه‌های قرن بیستم، (بررسی آثار معماری نیکلای مارکف با نگاهی به کتاب «معماری نیکلای مارکف»). مجله آینه خیال. سال ۱۳۸۷. شماره ۷، صفحات ۱۲۰ تا ۱۲۷