مالستان
تصویری از مالستان
اطلاعات کلی
نام رسمی : مالستان
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
مردم
جمعیت ۱۲۵۰۰۰
رشد جمعیت : ۲/۷
تراکم جمعیت: ۳
نفر بر کیلومتر مربع
زبان‌های گفتاری: فارسی دری (گویش هزارگی)
جغرافیای طبیعی
مساحت: ۲۲۱۴ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا : ۲۹۹۴ متر
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه: ۸۳ روز

مالستان یکی از ولسوالی‌های هزارهنشین در ولایت غزنی می‌باشد. این ولسوالی از شمال به(دایه) اجرستان و ناور، از شرق به جاغوری و از غرب به ولایت ارزگان همسایه است.

مردم و جمعیت

مالستان یکی از ولسوالی‌های پرجمعیت ولایت غزنی است و مردمان این منطقه همه هزاره استند.

اقتصاد

۸۰ درصد مردم این منطقه کشاورز و دامدار هستند.

آموزش و پرورش

به استناد صحبت‌های ظفر شریف حاکم سابق ولسوالی جاغوری، در تاریخ ۳۰/۴/۱۳۹۱ در ولسوالی مالستان بیشتر از ۳۰٬۰۰۰ دانش آموز به تحصیل دانش و کسب علم مشغول است. او که در جشن ابداع آسان سازی فرمول حل معادله یک مجهوله توسط یکی از جوانان کمرک سخن می‌گفت، یادآور شد که ولسوالی جاغوری ۵۲٬۰۰۰ دانش آموز دارد. به دلیل امنیت مداوم از دهه شصت تا کنون، مردمان این سرزمین همواره از نظر سطح سواد و دانش اندوزی سیر رشد داشته‌است. به گونه‌ای که نسل جدید زیر دوازده سال را پیدا نمی‌توانی که مکتب نرود و دانش آموز برحال نباشد.

امنیت

ولسوالی مالستان یکی از ولسوالی‌های می‌باشد که از اول انقلاب تا امروز جنگ و جنجال نداشته و امن‌ترین ولسوالی در سطح افغانستان می‌توان یاد کرد چون در زمان انقلاب توسط علما حاج شیخ محسن مهدوی، استادعارفی، استادعلی زاده و… اداره می‌شد ولی متأسفانه دولت کنونی توجه خاص به این ولسوالی ننموده و کدام آثار از بازسازی جدید در این ولسوالی به چشم نمی‌خورد.

فرهنگ

مردم ولسوالی مالستان هزاره‌های بومی این سرزمین هستند رسم و رواج مردم مالستان مانند سایر هزاره‌های افغانستان می‌باشند.

مکان تفریحی و گردشگری

منطقه خاری سرسبزترین و زیباترین منطقه تفریحی برای مردم شیرداغ می‌باشد که به ارزگان متصل می‌باشد.

زیارت سخی (شاه) در منطقه چکتمور شیرداغ بیشترین گردشگر منطقه را در خود دارد و از شگفتی اینجا این چشمه‌ای است در درون سنگی نهایت بزرگ که در قله کوه قرار دارد و جالبتر از آن اینکه گاهی آب این چشمه جاری و گاهی خشک می‌گردد

زیارت (سقاو) در اخیر قریه زیبای غیغانتو که بسیار در یک کوه بلند قرار دارد که اکثر نقاط ولایت غزنی از آنجا مشاهده می‌شود و همچنان آب شور در قریه مکنک و سفیدآب داله واقع در قریه داله از دیگر مناطق دیدنی و تفریحی چشمه آب‌گرم کمرک است اما آبشارها، کاریزها و باغ‌های زیبای آب دره در قریه اینک کمرک قطعاً کم‌نظیر و دیدنی است.

کوه خوجه خواجه در حد فاصل میان میرآدینه و پشتی قرار دارد و مردمان میرآدینه هر بهار سال هم برای زیارت و تفریح به آنجا سفر میکنند. در این اواخر تا قسمت آخر این کوه بلند سرکت موتر نیز کشیده شده است.

زیارت اولیا، این زیارت در دشت قوشنک قرار دارد، دشت قوشنک با هوای سرد و علف زار های بی شمار، فرصت را ایجاد کرده است که هر از گاهی مردم بدانجا سفر نمایند و به تفریح بروند.

نگارخانه