جورج دبلیو بوش در هنگام امضای لایحه

لایحه میهن‌دوستی آمریکا (به انگلیسی: USA PATRIOT Act) بلافاصله بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در کنگره آمریکا مطرح شد و با رای بسیار بالا به تصویب نمایندگان سنا و کنگره آمریکا رسید و بعد از امضای رئیس جمهور به قانون لازم‌الاجرا تبدیل شد. این قانون با الحاق مفاد متعددی به قوانین مربوط به مهاجرت و امنیت در واقع مقررات مربوط به اقامت، تابعیت و مهاجرت شهروندان غیرآمریکایی مقیم آمریکا را سخت می‌کند و به دستگاه مجریه اجازه می‌دهد که آزادانه‌تر از گذشته و به بهانه ضرورت امنیتی به اقدام پیشگیرانه در داخل آمریکا دست بزند.

مجادلات

لایحه میهن‌دوستی از زمان تصویب با حجم بزرگی از مجادلات مواجه بوده است.

مخالفان لایحع در ابراز این مسئله که در پی حملات ۱۱ سپتامبر این لایحه فرصت طلبانه تصویب شد صریح الهجه بوده‌اند، و معتقدند که بحث اندکی در خصوص آن انجام شده است. آنان تصویب این لایحه در سنا را عجولانه می‌دانند.

حجم عمدهٔ مخالفت‌ها با لایحه در فیلم مایکل مور به نام فارنهایت ۹/۱۱ بازگو شده است. در یکی از صحنه‌های فیلم نمایندهٔ مجلس جیم مک‌دورمت ادعا می‌کند که هیچ سناتوری متن آن را نخوانده است و جان کانیرز می‌گوید که «ما بیشتر قانون را نخواندیم. می‌دانید اگر واقعاً هر قانونی را که تصویب می‌کنیم بخوانیم [حجمش] چقدر می‌شود؟»