یک خانوادهٔ تاجیکستانی بر سر سفرهٔ عید فطر

فرهنگ تاجیکستان فرهنگی چند هزار ساله و غنی است. تاجیکستان کشوری فارسی‌زبان، مسلمان و واقع در فرارود و آسیای میانه است که این موارد یعنی دین اسلام، زبان فارسی و تاریخ پر فراز و نشیب فرارود شالوده‌های فرهنگی تاجیکستان را تشکیل داده‌اند. تاجیکستان رسوم و آداب محلی بسیاری دارد که برخی از آنها مانند نوروز در میان کشورهای منطقه نیز موجود است. فرهنگ تاجیک 1-اخلاق وعادت ها تاجیک ها مردمانی سخت کوش،پاک اندیش،میهمان نواز،وطن دوست وبا ایمان می باشد. باورشان به قول وقرار ازهمه مردم استوارتر وبرمینای درستی وپاک دلی است،در درستی سرشناس اند. موسیقی ورقص سنتی از پایه های زندگی آنان می باشد. 2-دین ومذهب دین اکثریت مردم تاجیکستان اسلام است،براساس آخرین آمار موجود مسلمانان 90درصد جمعیت تاجیکستان راتشکیل می دهند،85درصد این جمعیت سنی وبیشتر آنها پیرو مذهب حنفی هستند.شیعیان5درصد جمعیت مسلمان این کشور راتشکیل داده وبیشتر آنها نیز پیرو مذهب اسماعیلیه هستند، ازدیگر اقلیت های دینی می توان به یهودیان وبهاییان اشاره کردکه درصد بسیار کمی از جمعیت تاجیکستان راتشکیل می دهند یهودیان بیشتر در شهر دوشنبه سکنی گزیده اند. 3-دین وسیاست طبق قانون اساسی تاجیکستان،تشکیلات وگروه های دینی حق دخالت در امور سیاسی کشور را ندارد واز ورود به حیطه کارهای دولتی منع شده اند.با وجود این امر گروه های دینی در اوضاع سیاسی تاجیکستان بخصوص بعد از استقلال این کشور تأثیر فراوان داشته اند،تمامی امور دینی مسلمانان این کشور توسط اداره قاضیات اداره می شود که زمان تأسیس آن به سال 1988میلادی وحکومت اتحادجماهیر شوروی باز می گردد. بعد از جنگ های داخلی وبه قدرت رسیدن رحمان اف از حضور نیروهای دینی در قدرت سیاسی کاسته شده وسیاست جدایی دین از سیاست به شدت پیگیری می شود.

به دلیل کمتر توسعه‌یافتگی و تأثیرپذیری کم تاجیکستان از فرهنگ غربی، این کشور بسیاری از رسوم و ویژگی‌های فرهنگی خاص خود را حفظ کرده است. که از جملهٔ آنها پوشاک مردم تاجیک است. قصه‌خوانی، توجه به آداب نیاکان، غذاهای محلی و هنرهای نمایشی از دیگر ویژگی‌های فرهنگی تاجیکستان است.

موسیقی

موسیقی تاجیکی، شباهت بسیاری به موسیقی دیگر کشورهای آسیای مرکزی دارد. شش‌مقام سبک برجسته‌ای در موسیقی بومی تاجیک است، اگرچه فلک در جنوب تاجیکستان طرفداران زیادی دارد. در پامیر ولایت مختار کوهستان بدخشان موسیقی متفاوتی وجود دارد.

نگارخانه

جستارهای وابسته