روستای علیجان یکی از روستا های استان آذربایجانشرقی است که در دهستان اوجان غربی ودر بخش مرکزی شهرستان بستان آباد واقع شده است . این روستا طبیعت بکر و دست نخورده و آب وهوای کوهستانی دارد و دارای مردمانی خونگرم ومهمان نواز وسختکوش وآرام می باشند که طبیعت بکر و زیبای آن چشم و دل هر بیننده ای را مسحور خود میکند . مختصات جغرافیایی آن "شرقی °37 '40 "12 شمالی 46° 45' 13 می باشد .آب وهوای روستای علیجان به دلیل قرارگرفتن در دامنه کوهستان سهند در زمستان ها سرد وپربرف ودر تابستان ها معتدل می باشد.جمعیت روستا در سرشماری سال 1394 هجری شمسی در فروردین ماه 142 نفر و دارای 32 خانوار می باشد.شبکه گاز رسانی به منازل روستاییان در اسفندماه 1393 هجری .ش. افتتاح شد.روستا دارای خانه بهداشت می باشدکه خدمات بهداشتی ودرمانی به اهالی خونگرم روستا ارائه می نماید.ازنظر مذهبی شیعه 12 امامی می باشند.با توجه به طبیعت بکر و زیبای آن اردوهای تفریحی وورزشی در دره های زیبا ومسحور آن برگزار می شود.

وجود دو رودخانه زیبا که از کناره های این روستا عبور می کند و

طبیعت سرسبز و پرطراوت آن مناظر زیبایی را خلق کرده است . چشم انداز این رودخانه ها و دره های کم عمق و سرسبز آن عبور با گوسفندان و هوای خنک و پر طراوتش دل هر رهگذری را وادار به توقف میکند تا محو تماشای زیباییها و طبیعت مسحور آن ، برایش خاطراتی به یاد ماندنی در ذهنش بماند.

دو رودخانه که یکی بنام چینی بلاغ که از روستایی به همین نام سرچشمه

گرفته پس از عبور از روستاهای گل آخر و قوروقچی رود و درآغوش گرفتن روستا علیجان وعبور از آن به رود خانه دیگری می پیوندد وبه سدی به نام کلقان می ریزد.رودخانه دیگر هم از روستای آغبلاغ سرچشمه گرفته و پس از گذر از روستا های قازانچای و بهادر و حسن کهل و علیجان وسیراب کردن این روستاهابه رودخانه قبلی می پیوندد.

در جنوب روستا کوهی بنام چاناق  وجود دارد که دارای دهانه کاسه ای

شکل بوده و محوطه محصوری را ایجاد می کند. در روستا غار(کهل به زبان ترکی ) هایی جهت نگهداری وسایل خوراکی بعنوان یخچال طبیعی و همچنین نگهداری حیوانات اهلی ایجاد کرده اند.همچنین محصولات کشاورزی وباغی شامل سیب ، آلبالو ، گلابی ،گردوی کاغذی ، زردآلو ، سیب زمینی ،گندم و عدس کشت وپرورش و برداشت می شود.

کوه سهندیکی از کوههای مهم آذربایجانشرقی بوده که دامنه های آن را

سیراب می کند و همچنین در تامین آب کلان شهر تبریز نقشی را به عهده دارد.ارتفاع آن 3772 متر می باشد. فاصله روستا از تبریز حدودا" 70 کیلومتر می باشد که حدود 65-70 دقیقه با ماشین نقلیه شخصی طول می کشدو از شهرستان بستاد آباد 25 کیلومتر می باشد.

آدرس روستا: شهرستان بستان آباد – یک کیلومتری جاده هشترود – جاده

روستای بنه کهل .