شورش شیز
Daniel Shays and Job Shattuck.jpg
Contemporary depiction of Daniel Shays (left) and Job Shattuck, two of the main protest leaders
تاریخ ۳۱ اوت ۱۷۸۶ – ژوئن ۱۷۸۷
مکان Western Massachusetts, U.S.
علت‌ها Economic policy
Aggressive tax and debt collection
Political corruption and cronyism
هدف‌ها Reform of state government, later its overthrow
روش‌ها اقدام عملی to close courts; then military organization in attempt to capture the U.S. arsenal at the Springfield Armory
نتیجه Rebellion crushed, and problems of Federal authority linked to the Articles of Confederation spur U.S. Constitutional Convention
طرف‌های جنگ داخلی
Anti-government protesters
ماساچوست State and privately funded militia
چهره‌های شاخص
Daniel Shays
Luke Day
Eli Parsons
Job Shattuck
James Bowdoin
Benjamin Lincoln
William Shepard
آمار
4,000+ (largest force ۱٬۵۰۰)
4,000+ (largest force ۳٬۰۰۰)
تلفات
4 killed
dozens wounded
many arrested
2 hanged afterward
1 killed
dozens wounded

شورش شیز (به انگلیسی: Shays' Rebellion) شورشی در غرب ماساچوست بود که در سال‌های ۱۷۸۶ تا ۱۷۸۷ توسط، کاپیتان سابق ارتش، دانیل شیز رهبری شد.

ماجرا

انقلاب در ۲۹ اوت ۱۷۸۶ آغاز شد. در پائیز ۱۷۸۶، گروهی از کشاورزان ماساچوست به رهبری دانیال شیز مانع از صدور رای داوری بیشتر دادگاه‌های محلی جهت طلب قرض شدند تا آنرا تا انتخابات ایالتی بعدی متوقف سازند.

در ژانویه ۱۷۸۷، یک توده ۱۲۰۰ نفری از مزرعه داران بسوی زرادخانه فدرال در اسپرینگ فیلد حرکت نمودند. شورشیان که اساساً با چماق و چنگک مسلح بودند توسط گروهی کوچک از نیروهای انتظامی ایالتی به عقب رانده شدند. در نهایت ژنرال بنجامین لینکلن با نیروهای کمکی از بوستون مابقی شورشیان را که رهبرشان به ورمونت فرار کرده بود را شکست داد.

فرجام

دولت آمریکا، ۱۴ شورشی را دستگیر و آنها را محکوم به مرگ نمود ولی نهایتاً برخی از آنها بخشوده و عده‌ای را پس از صرف مدت کوتاهی در زندان آزاد نمود. اما دو نفر اعدام شدند. پس از شکست شورش، هیئت قانونگذاری منتخب تازه‌ای تشکیل شد که اکثریت آنها با شورشیان همدردی کردند و به برخی از خواسته‌های آنها برای کاهش و فراغت از قرض، پاسخ دادند.