شهرستان تهران
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان تهران
سال شهرستان شدن ۱۳۱۶
مردم
جمعیت ۸٬۷۳۷٬۵۱۰ نفر
تراکم جمعیت ۵٬۱۷۹
نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
مساحت ۱٬۶۰۱ کیلومتر مربع
داده‌های دیگر
پیش‌شماره تلفنی ۰۲۱
وب‌گاه
شهرها
تهران
تعداد بخش‌ها
مرکزی، کن، آفتاب

شهرستان تهران یکی از شهرستان‌های استان تهران در ایران است. این شهرستان در مرکز استان تهران قرار دارد و از ۳ بخش مرکزی، کن، آفتاب تشکیل شده است. شهرستان تهران از شمال به شهرستان شمیرانات و استان البرز از مشرق به شهرستان پردیس، از جنوب به شهرستان‌های پاکدشت و ورامین و ری و اسلامشهر و از مغرب به شهرستان‌های قدس، شهریار و استان البرز محدود می‌شود. مرکز این شهرستان، شهر تهران است که همزمان، مرکز استان تهران و پایتخت کشور ایران است.

مردم

جمعیت شهرستان تهران در سال ۱۳۹۵ خورشیدی بالغ بر ۸٬۷۳۷٬۵۱۰ نفر بوده که از این تعداد، ۸٬۶۹۳٬۷۰۶ نفر در شهر تهران و ۴۳٬۲۲۱ نفر نیز در روستاهای شهرستان ساکن بوده‌اند.

تقسیمات کشوری

تقسیمات کشوری این شهرستان، بنابرآنچه در نتایج آمارگیری سرشماری سال ۱۳۸۵ کل کشور آمده‌است، بر حسب بخش، شهر، دهستان و روستا به شرح زیر است:

بخش‌ها

شهرها

دهستان‌ها

اماکن دیدنی

برج میلاد، بازار تهران،سر در باغ ملی، موزه ملی ایران،میدان آزادی، مجموعه فرهنگی - تاریخ سعد آباد، مجموعه تاریخی – فرهنگی نیاوران، کاخ گلستان،امامزاده صالح، امامزاده زید، امامزاده داوود، امامزاده سید اسماعیل، سیدنصرالدین، پارک جمشیدیه، دربند، درکه، پارک ملت، پارک چیتگر، مسجد امام خمینی، مسجد جامع، مسجد مروی، مسجد شهید مطهری، مجلس شورای اسلامی، امامزاده عین علی زینعلی، بوستان گفتگو و ...

کوه‌ها

مهم‌ترین کوه‌های شهرستان تهران :

کوه‌های شهرستان تهران
نام فاصله و محل نسبت به شهر تهران
کوه آرو ۵۲ کیلومتری شمال شرقی
کوه تالون ۳۲ کیلومتری شمال غربی
کوه نمه ۱۸ کیلومتری شمال غربی
کوه بند عیشی ۱۷ کیلومتری شمال غربی
کوه برجمالی ۲۱ کیلومتری جنوب شرقی

سینماها

فهرست سینماهای تهران

  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.