نژاد سفید:     نژاد آریایی     نژاد سامی     نژاد حامی
نژاد سیاه:     سیاه‌پوست     خوی‌خوی     ملانزی     نگریتو     سیاه استرالیا
نامعلوم:     قوم دراویدی و قوم سینهالی
نژاد زرد:     مغول و طبق نقشه ترک     چینی و هندوچین     ژاپنی و کره‌ای     تبتی     مالایی     پلی‌نزی     مائوری     میکرونزی     اسکیمو     سرخ‌پوست
مناطق با جمعیت قابل توجه
این کشورها در سرشماری رده‌ای برای «سفید پوست» دارند. بسیاری از دیگر کشورها جمعیت‌های قابل توجهی دارند که خود را سفید می‌دانند، ولی چنین رده‌ای را ندارند.
 ایالات متحده آمریکا ۲۲۳٬۵۵۳٬۲۶۵
 روسیه ۱۱۳٬۵۴۵٬۵۲۱
 برزیل ۹۲٬۰۰۰٬۰۰۰
 آلمان ۷۷٬۶۷۹٬۰۰۰
 بریتانیا ۵۴٬۱۵۳٬۸۹۸
 ونزوئلا ۱۳٬۱۶۹٬۹۴۹
 کوبا ۷٬۲۷۱٬۹۲۶
 آفریقای جنوبی ۴٬۵۸۶٬۸۳۸
 پورتوریکو ۳٬۰۶۴٬۸۶۲
 اروگوئه ۲٬۸۵۱٬۰۹۵

مردم سفیدپوست لفظی است برای مجموعه گروه‌هایی از انسان‌ها است که به عنوان استعاره‌ای از نژاد به کار می‌رود.

بسته به پیش زمینهٔ جغرافیایی و تاریخی، تعریف «مردم سفیدپوست» متغیر است، اما عموماً به مردم اروپایی تبار اطلاق می‌شود. برساخته‌های اجتماعی گوناگون از «سفید بودن» مفهوم‌هایی از نظر هویت، هم‌خونی، سیاست عمومی، دین، سرشماری، جدایی جنسیتی، تبعیض مثبت، امتیاز سفیدپوستی، به‌نژادی، به حاشیه بری نژادی و سهمیه نژادی داشته‌اند. این مفهوم با درجات متفاوت از رسمیت و سازگاری درونی در زمینه‌هایی نظیر جامعه‌شناسی، سیاست، ژنتیک، زیست‌شناسی، پزشکی، زیست‌پزشکی، زبان، فرهنگ، و حقوق به کار رفته است.

علت سفیدی پوست

ریشه انسان از آفریقا است و در آغاز همه انسان‌ها موی سیاه و چهره‌ای تیره داشتند. پوست و موی مردم اروپا نیز در آغاز مانند دیگر مردم جهان تیره بود. تا کنون نظریات زیادی در مورد منشأ نژاد سفید مطرح شده است؛ به عنوان مثال، یکی از نظریه‌ها برای توضیح سفید شدن پوست و زرد شدن رنگ مو در مردم شمال اروپا که در میان بعضی دانشمندان پذیرفته شده به این صورت است: در شمال اروپا به خاطر روزهای کم آفتابی میزان ویتامین دی که به پوست انسان می‌رسد کم است. پیش از آغاز کشاورزی در این مناطق، بیشتر تغدیه مردمان این نواحی گوشت دام و ماهی بود و ویتامین دی موجود در گوشت و ماهی کمبود این ویتامین در آفتاب شمالی را جبران می‌کرد و پوست مردم هم‌چنان تیره بود.

پس از آغاز کشاورزی، مقدار مصرف غلات در اروپا زیاد و مصرف گوشت و ماهی کمتر شد، درنتیجه بدن ساکنان این نواحی برای جبران کمبود ویتامین دی به مرور ملانین کمتری تولید کرد و پوست خود را سفیدتر کرد تا بدین وسیله به سنتز ویتامین دی دریافتی از خورشید کمک کند. بنابر این چند هزار سال پس از سکونت انسان در شمال اروپا به مرور پوست این ساکنان از تیره به سفید تغییر کرد.

این نظریه می‌گوید علت این‌که رنگ موهای مردم زردپوست نواحی شمالی ازجمله اسکیموها هم‌چنان سیاه مانده‌است میزان مصرف بالای ماهی در غذای این مردمان است.

بخش‌بندی نژاد سفیدپوست در سده نوزدهم

اکنون این بخش‌بندی‌ها استفاده علمی و فنی ندارد.

پراکندگی نژاد سفیدپوست

سفید پوستان در اروپا(صورتی) و خارج از اروپا(بنفش)