Southwest Airlines
Logo (2014-present)
یاتا ایکائو شناسه
WN SWA SOUTHWEST
تأسیس ۱۵ مارس ۱۹۶۷ (۱۹۶۷-03-۱۵)
آغاز فعالیت ۱۸ ژوئن ۱۹۷۱ (۱۹۷۱-06-۱۸)
AOC # SWAA304A
پایگاه‌های عملیاتی
برنامهٔ پرواز ساوت‌وست ایرلاینز
شمار ناوگان ۷۲۲
مقصدها ۹۸
شعار شرکت Low fares. Nothing to hide.
دفتر مرکزی دالاس، U.S.
افراد کلیدی
  • گری سی. کلی (Chairman, President, CEO)
  • Colleen Barrett (President Emeritus)
  • Herb Kelleher (Co-Founder, Former CEO, Chairman Emeritus)
  • Rollin King (Co-Founder, Former Executive)
درآمد دلار آمریکا 19.82 billion (2015)
سود ناخالص US$ 4.12 billion (2015)
درآمد خالص US$ 2.18 billion (2015)
مجموع دارایی US$ 21.31 billion (2015)
ارزش سهام US$ 7.36 billion (2015)
کارکنان 49,583 (2015)
وب‌گاه
یک فروند بوئینگ این شرکت


ساوت‌وست ایرلاینز (Southwest Airlines) یکی از بزرگترین شرکتهای هواپیمایی در ایالات متحده آمریکا است.

این شرکت هواپیمایی از جمله شرکت‌های بسیار بزرگ هواپیمایی است که خدمات حمل و نقل ارزان قیمت را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. مقر این شرکت در شهر دالاس قرار دارد. این شرکت هواپیمایی در سال ۱۹۶۷ تأسیس شده و نام کنونی آن در سال ۱۹۷۱ برای شرکت تصویب شده است.

این شرکت هواپیمایی در دسامبر ۲۰۱۴ حدود ۴۶۰۰۰ کارمند را در استخدام خود داشته است. این شرکت هواپیمایی در دسامبر ۲۰۱۴ در عمل بیش از ۳۴۰۰ پرواز در روز داشته است.

در تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۱۱ این شرکت به عنوان عظیم‌ترین شرکت حمل و نقل مسافر در خطوط هوایی داخلی ایالات متحده شناخته شد. از ابتدای سال ۲۰۱۵ پروازهای این شرکت برای ۹۳ مقصد واقع در خاک ایالات متحده و ۵ کشور نزدیک به ایالت متحده برنامه‌ریزی شده است.

به جز برای چند سال در دهه هفتاد و چند سال در دهه هشتاد میلادی که این شرکت چند فروند بوئینگ ۷۲۷ را نیز اجاره و استفاده کرد؛ در حال حاضر این شرکت صرفاً از انواع گوناگون بوئینگ ۷۳۷ برای حمل مسافر و بار استفاده می‌کند. از اوت ۲۰۱۲ این شرکت با بکارگیری بیش از ۶۵۰ فروند بوئینگ ۷۳۷ بزرگترین بکارگیرنده بوئینگ ۷۳۷ در سراسر جهان به شمار می‌رود. هر هواپیمای این شرکت بطور متوسط شش پرواز در روز انجام می‌دهد.

تاریخچه

فعالیت این شرکت هواپیمایی از ادغام چند شرکت کوچک در ۱۵ مارس ۱۹۶۷ آغاز شد. در ابتدا پروازهای این شرکت صرفاً به داخل ایالت تگزاس محدود بود. نام کنونی این شرکت در ۲۹ مارس ۱۹۷۱ برای این شرکت تصویب شد؛ و دفتر مرکزی آن در شهر دالاس تعیین شد. این شرکت پروازهای برنامه‌ریزی شده اش را در تاریخ ۱۸ ژوئن ۱۹۷۱ آغاز نموده است. این پروازها بین سه شهر دالاس، هیوستون و سن آنتونیو با سه فروند بوئینگ ۲۰۰–۷۳۷ برقرار شده است. در اکتبر ۱۹۷۲ در هر هفته ۶۱ پرواز بین دالاس و هیوستون، ۲۳ پرواز بین دالاس و سن آنتونیو و ۱۶ پرواز بین سن آنتونیو و هیوستون برنامه‌ریزی شده بوده است. هیچ پروازی در روزهای شنبه برنامه‌ریزی نمی‌گردد.

ناوگان

تعداد هواپیماهای این شرکت در آخرین روز سال ۲۰۱۴ میلادی مطابق با اعلام وب سایت این شرکت به ۶۶۵ فروند رسیده که همگی از انواع گوناگون بوئینگ ۷۳۷ می‌باشد.

در جدول زیر که وضعیت ناوگان این شرکت در ماه مارچ سال ۲۰۱۵ را نشان می‌دهد مجموع هواپیماهای در حال سرویس به ۶۷۲ فروند رسیده است.

نوع هواپیما در حال سرویس سفارش برای ساخت ظرفیت مسافر
بوئینگ ۷۳۷–۳۰۰ ۱۲۷ ۱۴۳
بوئینگ ۷۳۷–۵۰۰ ۱۲ ۲۱۲
بوئینگ ۷۳۷–۷۰۰ ۴۴۱ ۲۰ ۱۴۳
بوئینگ ۷۳۷–۸۰۰ ۹۲ ۲۸ ۱۷۵
بوئینگ ۷۳۷-ماکس ۷ ۳۰ TBA
بوئینگ ۷۳۷-ماکس ۸ ۱۷۰ TBA
مجموع ۶۷۲ ۲۴۸

ساوت‌وست ایرلاینز بزرگترین مشتری در جهان برای خرید هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ می‌باشد.

این شرکت پس از خریدن شرکت هواپیمایی ایرترن ایرویز، بویینگ‌های ۷۳۷–۷۰۰ شرکت ایرترن ایرویز را به ناوگان خود اضافه کرد؛ ولی بوئینگ‌های ۷۱۷ شرکت ایرترن ایرویز را وارد ناوگان خود نکرد و آنها را به شرکت هواپیمایی دلتا ایرلاینز انتقال داد.