زاویه
کشور  ایران
استان مرکزی
شهرستان زرندیه
بخش مرکزی
مردم
جمعیت ۶٬۱۴۱
اطلاعات شهری
ره‌آورد یوخا
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۶۴۵۲۶
تابلوی خوش‌آمد به شهر
زاویه بر ایران واقع شده‌است
زاویه
روی نقشه ایران

زاویه شهری است در بخش مرکزی شهرستان زرندیه استان مرکزی ایران. شهر زاویه شهری کوچک اما با قدمت بسیار بالا که در مرکز ایران یعنی استان مرکزی واقع شده است. پیشه بیشتر مردم این شهر در گذشته کشاورزی و دامداری بوده است اما امروزه با وجود شهرک‌های صنعتی در پیرامون این شهر دیگر کشاورزی مثل گذشته در این شهر رونق ندارد.

از مشاهیر زاویه می‌توان به شیخ علی زرندی ملقب به ناطق المله اشاره کرد که از مبارزین مشروطه می‌باشد نام ایشان دراسناد تاریخی موجود است. از دیگر مشاهیر این شهر می توان به حاج محمد حسن صفایی از شعرای آئینی و غزل سرا را نام برد. از دیگر افراد سرشناس می‌توان از آیت‌الله میرمحمدی نماینده استان مرکزی در مجلس خبرگان نام برد.

شهر زاویه در استان مرکزی، ۴۵ کیلومتری شهر ساوه و تقریباً ۷۰ کیلومتری تهران واقع شده است از این رو شهرک صنعتی این شهر مکان مناسبی برای سرمایه‌گذاری و اشتغال زایی می‌باشد. شهرک صنعتی بزرگی که کارخانه‌هایی مثل اتوبوس سازی و آمبولانس سازی در آن فعالیت می‌کنند.

زبان و گویش

مردم شهر زاویه به فارسی و ترکی سخن می‌گویند.

شهرک صنعتی

شهرک صنعتی زاویه با مساحت ۴۰۰ هکتار در سمت شمال جاده قدیم تهران–ساوه در کیلومتر ۶۵ تهران بزرگ و در ۴۱کیلومتری شهر ساوه در اراضی عمومی منطقه‌ای به نام هاشم‌آباد با شیب ملایم ۱ الی ۲ درصد واقع شده‌است.

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.