رود میسیسیپی
رود میسیسیپی
رود میسیسیپی
سرچشمه -
ریزشگاه خلیج مکزیکو
ریزشگاه‌های حوضه زهکشی  ایالات متحده آمریکا
طول ۳۷۳۴ کیلومتر
ارتفاع متر
میانگین بده ۱۲٬۷۴۳ متر مکعب بر ثانیه
حوضه آبخیز ۲٬۹۸۱٬۰۷۶ کیلومتر مربع

رود میسیسیپی (به انگلیسی: Mississippi River) رود اصلی بزرگترین حوزهٔ آبریز در آمریکای شمالی و چهارمین رود بلند دنیا است.

جغرافیا

تمام طول این رودخانه در داخل خاک ایالات متحده قرار گرفته (هر چند بخش‌هایی از حوزه‌های بارندگی حوزه آبریز آن در داخل خاک کشور کانادا است). این رودخانه در دریاچه آیتاسکا در ایالت مینه‌سوتا در شمال ایالات متحده شروع می‌شود و با مسیری ملایم به سمت جنوب جاری می‌یابد. سرانجام پس از طی مسیری ۲۳۲۰ مایلی (۳۷۳۰ کیلومتر) از طریق دلتای رود می‌سی‌سی‌پی در ایالت لویزیانا به خلیج مکزیک می‌ریزد. میسیسیپی چهارمین رود طویل و دهمین رود بزرگ دنیا رتبه بندی شده است. مسیر رودخانه از ایالت‌های مینه‌سوتا، ویسکانسین، ایلینویز، میسوری، کنتاکی، تنسی، آرکانزاس، میسیسیپی، و لویزیانا عبور می‌کند.

از به جای ماندن آب‌رفت‌های این رود پرآب در آمریکای شمالی جلگهٔ می‌سی‌سی‌پی به وجود آمده‌است.

بیشترین اختلاف سطح و بلندترین سد بر روی این رودخانه در بالادست رودخانه بنام سد و دریچه آبشار سنت آنتونی در مینیاپولیس است. در بالای سد ارتفاع آب رودخانه ۲۴۴ متر و در پایین ارتفاع آب ۲۳۰ متر است. این اختلاف نزدیک به ۱۵ متری بیشترین اختلاف سطح آب رودخانه میسیسیپی می‌باشد. دلیل اصلی این اختلاف سطح وجود آبشار سنت آنتونی است که اکنون در پشت سد بتونی جای مانده است. آبشار سنت آنتونی تنها آبشار واقعی بر روی میسیسیپی بود. عمق آب بعد از آبکند زیر آبشار بتدریج کم می‌شود.

مکان‌ها

جستارهای وابسته

نشان درگاه درگاه جغرافیا
نشان درگاه درگاه آمریکا