دلارآم خانم
ملکه مادر
تصدی ۱۶۲۹ - ۱۶۴۲
پیشین خیرالنساء بیگم
جانشین آنا خانم
شهبانوی ایران
حکمرانی ۱۶۲۸ - ۱۶۴۳
پیشین یاکهان بیگم
جانشین آنا خانم
همسر محمدباقر میرزا
فرزند(ها) شاه صفی
نام کامل
ملکه‌مادرشاه دلآرام خانم
خاندان صفویان
زادروز ۱۵۹۵ میلادی
گرجستان، امپراتوری صفوی
مرگ ۱۶۴۷ (۵۲ سال)
اصفهان، امپراتوری صفوی
خاک‌سپاری حرم امام رضا، مشهد
دین و مذهب مسیحی، اسلام

دلارام خانم (همین‌طور دل‌آرام یا دیلارام ۱۶۴۷_ ۱۵۹۵) همسر دوم ولیعهد صفوی، محمدباقر میرزا بود.

دلارام خانم یک شاهزاده خانم گرجی بود که در سال ۱۵۹۵ بدنیا آمد و نام اصلی او لورا بود. او در سال ۱۶۱۰ اسیر شد و توسط زینب بیگم به دلیل زیبایی اش خریداری شد و به محمدباقر میرزا هدیه شد و شاهزاده به او نام دلارام داد. او در سال ۱۶۱۱ تنها فرزند خود سام میرزا را بدنیا آورد. او به عنوان رقیب اصلی برای فخرجهان بیگم مادر سلیمان میرزا و همسر اول ولیعد به حساب می آمد. اما محمدباقر میرزا در سال ۱۶۱۵ به فرمان شاه عباس اعدام شد سپس همسران و فرزندان او به اصفهان آمدند و سام میرزا مورد توجه شاه قرار گرفت و در دستان او رشد کرد تا اینکه شاه عباس او را در سال ۱۶۲۸ ولیعهد کرد و یک سال بعد از دنیا رفت و دلارام خانم به مقام نواب علیه مادرشاه رسید.

بر اساس نظر پروفسور دیوید بلو، توطئه دادگاه ۱۶۳۲ که ریشه‌اش از حرم‌سرا و از اقلیتی از زنان که ضدحکومت شاه صفی بودند، نشأت می‌گرفت، منجر به دستور قتل‌عام چهل تن از زنان حرم و کور کردن و کشتن تقریباً تمام اولاد ذکور دختران شاه عباس بزرگ شد. پیش از این واقعه، یکی از عمه های شاه عباس به نام زینب بیگم سردسته زنام حرمسرا بود. اما پس از این رویداد، دلارام این نقش را به‌عهده گرفت و نفوذش افزایش یافت. وقتی پسرش صفی، در ۱۶۴۲ درگذشت، نوه او با نام سلطنتی شاه عباس دوم به قدرت رسید. در سال‌های آغازین حکومت عباس دوم، به دلیل کمی سن او، ساروتقی اعتمادالدوله که در آن زمان وزیر اعظم بود و از پشتیبانی قوی دلارام خانم نیز بهره می‌برد، نایب‌السلطنه عباس دوم شد.دلآرام خانم در زمان حکومت نوه‌اش نقش ملکه‌بزرگ را برعهده داشت، او سرانجام درسال ۱۶۴۷ در اصفهان ازدنیا رفت و یا بگفته برخی منابع به‌دست آنا خانم مسموم شده است. جسداو را در مشهد دفن کردند.

موقوفات

دو قرآن به خط نسخ و محقق، وقف دلارام خانم به حرم فاطمه معصومه. محل نگهداری در موزه آستانه مقدسه قم می‌باشد. او همچنین دو کاروان سرا نیز در اطراف اصفهان ساخته است

  •  
  •