خیابان وحدت اسلامی با نام سابق خیابان شاهپور یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران است. این خیابان از میدان حسن‌آباد تا خیابان شوش امتداد دارد و در بر گیرنده اماکنی چون پارک شهر ، بازار میوه و تره بار، میدان وحدت اسلامی (میدان شاهپور سابق) ، اداره آگاهی ، بیمارستان پوست رازی،خیابان باقری(تهرانچی قدیم،سرهنگ هوشیار)،مجاورت با محله ی قدیمی سنگلج ،خیابان مختاری(بازار محلی) و محله ی تختی(منزل زنده یاد تختی در این محل بوده) می باشد.

خیابان وحدت اسلامی از شاه راه‌های اصلی تهران محسوب می‌شود تا جایی که بعضی از اتوبوسهای برون شهری ترمینال(پایانه) آرژانتین(بیهقی) از این خیابان برای خروج از تهران استفاده می کنند.


خیابان وحدت اسلامی از شمال به جنوب یک طرفه می‌باشد و مسیر عکس آن با اتوبوس در خط ویژه قابل دسترسی است.مقصد اتوبوسهای خط ویژه به سمت شمال پایانه فیاض بخش(پارک شهر)،میدان هفت تیر و میدان ولیعصر می باشد.

خیابان وحدت اسلامی از ابتدا تا انتها در محدوده طرح ترافیک قرار گرفته؛انتهای این خیابان که به خیابان شوش ختم میشود از محدوده طرح ترافیک خارج و وارد محدوده زوج و فرد می شود.

تنها ایستگاه مترو موجود در این خیابان در شمالی‌ترین نقطه آن یعنی میدان حسن آباد واقع شده‌است.البته ایستگاههای متروی شوش،میدان راه آهن,مولوی،خیام،منیریه،پانزده خرداد(بازار تهران) و توپخانه(امام خمینی فعلی) هم نزدیک این خیابان هستند. لازم به ذکر است که از شمال بعد از میدان حسن‌آباد خیابان وحدت اسلامی تبدیل به خیابان حافظ می‌شود.

اهالی معروف

  1. احمد کسروی، تاریخ‌نگار، زبان‌شناس، پژوهش‌گر و وکیل دادگستری.
  2. سید محمود حسابی
  3. غلامرضا تختی ، جهان پهلوان تختی
  4. محمدجواد تندگویان، وزیر نفت ایران
  5. سید مجتبی هاشمی، نخستین فرمانده کمیته انقلاب مرکزی تهران.