حوزهٔ علمیه نهادی آموزشی-مذهبی برای آموزش طلاب در زمینهٔ علوم دینی و آماده‌سازی آنان برای دریافت مقام علمی با عنوان روحانی می‌باشد.

اسلامی

در حوزه‌های علمیه اسلامی دروس سطح عالی در زمینهٔ مذهب ارائه می‌شود و بعضی از طلاب در داخل حوزه در خوابگاه‌هایی با عنوان اختصاصی «حجره» زندگی و تحصیل می‌کنند. در حوزه‌های علمیه شیعه علوم اسلامی و دروسی همانند:

  1. ادبیات عرب (شامل علوم: ۱-صرف، ۲-نحو، ۳-معانی، ۴-بیان و ۵-بدیع) برای استفاده صحیح از قرآن و روایات اسلامی که منابع دین اسلام اند.
  2. منطق ارسطویی برای برداشت‌های علمی صحیح از منابع اسلامی.
  3. کلام (آشنایی با عقاید اسلام و شیعه).
  4. فقه اسلامی
  5. اصول فقه
  6. فلسفه اسلامی

به صورت تخصصی و فوق تخصصی و در سطوح عالی علمی در دوره‌ای ۱۰ ساله آموزش داده می‌شود؛ و در طول این مدت طلاب برای ورود به درس خارج که بالاترین تحصیلات علمی در حوزه و معادل دکتری دانشگاهی است آماده می‌شوند.

در حوزه‌های علمیه پس از طی پایه ۶ مدرک کاردانی علوم انسانی، پس از طی پایه ۹ مدرک کارشناسی علوم انسانی، پس از طی پایه ۱۰ مدرک کارشناسی ارشد علوم انسانی، داده می‌شود؛ سپس پس از دوره‌ای ۵ ساله در سطح عالی درس خارج مدرک دکتری علوم انسانی و اجتهاد حوزوی اهدا می‌شود. البته بعد از دوره ده ساله و ۵ سال درس خارج باید پایان‌نامه‌ای نیز ارائه شود.

مسیحی

در حوزه‌های علمیهٔ مسیحی، تأکید زیادی بر خواندن و فهمیدن انجیل و فراگیری مهارت‌های لازم برای انجام کار کشیشی صورت می‌گیرد.

ورود به ایران

حوزه عمیله از طریق شهر هویزه وارد ایران شد، به همین خاطر می‌توان هویزه را دروازه تشیع نامید.

معادلت مدارک

مدارک آموزشی حوزه از لیسانس شروع می‌شود یعنی کسانی که موفق به طی پایه ۵ بشنود معادل لیسانس را دریافت می‌کنند

جستارهای وابسته