جزایر سلیمان
Solomon Islands
جزایر سلیمان
پرچم
شعار ملیرهبری، خدمت کردن است
سرود ملیخدا جزایر سلیمان ما را نگاه بدارد
پایتخت
(و بزرگترین شهر)
هونیارا
مختصات: طول جغرافیایی نمی‌تواند به عنوان یک رقم تجزیه شود:۱۵۹
زبان رسمی انگلیسی
نوع حکومت مشروطه سلطنتی پارلمانی
نام حاکمان 
ملکه
• فرماندار کل
نخست‌وزیر

ملکه الیزابت دوم
ناثانیل وانا
درک سیکوا 
موارد منجر به تشکیل
از بریتانیای کبیر
۷ ژوئیه ۱۹۷۸
مساحت
 -  مساحت ۲۸٬۸۹۶کیلومتر مربع (۱۴۲ام)
 -  آب‌ها (٪) ۳٫۲
جمعیت
 -  سرشماری ۵۵۲٬۴۳۸ 
(۱۷۰ام)
 -  تراکم جمعیت ۱۷‎/km‏ (۱۸۹ام)
واحد پول دلارجزایر سلیمان (SBD)
منطقه زمانی UTC (ساعت جهانی+۱۱)
دامنه اینترنتی .sb
پیش‌شماره تلفنی +۶۷۷
جنگجویان نیزه دار جزیره سلیمان آرایش جنگ قایقی در سال ۱۸۹۵

جزایر سُلِیمان کشوری است با بیش از ۹۹۰ جزیره در اقیانوس آرام جنوبی. پایتخت آن هونیارا است. جزایر سلیمان کشوری در اقیانوس آرام است که اقتصاد آن بیشتر بر پایه صادرات چوب و الوار می‌گردد و در طول جنگ جهانی دوم شاهد درگیری‌های نیروهای متفقین و متحدین بود. این کشور از غرب با پاپوآ گینه نو، از جنوب غرب با وانوآتا و از جنوب غرب با استرالیا همسایه‌است.

جزایر سلیمان در اواخر قرن ۱۹ به تصرف انگلیس درآمد. در طول جنگ جهانی دوم ژاپن آن را اشغال کرد و همین مسئله سبب شد این جزایر به صحنه منازعات آمریکا و ژاپن تبدیل شود.

در سال ۱۹۷۶ این کشور از انگلیس اعلام استقلال کرد و برای نخستین بار دولتی از میان مردم این کشور حکومت را در دست گرفت.

جزایر سلیمان از چند صد جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده‌است که از مهمترین آنها می‌توان به گوادال کانال، مالایتا، نیو جورجیا و سان کریستوبال اشاره کرد.

می‌گویند جزایر سلیمان را نخستین بار یک دریانورد از کشور اسپانیا با نام "آلوارو دی مندانا دی نیراً در سال ۱۵۶۸ کشف کرد.

او یک روز که در حال بازدید از جزیره بود در دهانه رود ماتانیکو مقداری طلا یافت و به این باور که به گنج‌های حضرت سلیمان دست یافته این جزایر را «سلیمان» نامید.

این کشور هم‌اکنون جزو کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) است.

محتویات

آموزش

میزان با سوادی: ۶۰٪ (۱۹۸۵). تعداد دانشگاه: ۱(بخشی از دانشگاه ساوت پاسیفیک).

سیاست

۳۸ عضو پارلمان ملی (که با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‌شوند) نخست وزیر را انتخاب می‌کنند و وی کابینه را انتصاب می‌کند.

ملکه بریتانیا حکمران این جزایر نیز هست ونماینده او فرماندار کل است.

مذهب

انگلیکن (۳۴٪)، کاتولیک رومی (۱۹٪)، دیگر کلیساهای مسیحی.

جغرافیا

تقسیمات کشوری

نام ایالت - مساحت (کیلومتر مربع) - مرکز

اقتصاد

یک سوم نیروی کار به زراعت معیشتی اشتغال دارد. تهیه الوار صنعت اصلی است، در عین حال مغز نارگیل، کاکائو و نارگیل نیز صادر می‌شود. تولید ناخالص داخلی در این کشور ۹۴۸ میلیون دلار است. ۲۴۹ هزار و ۲۰۰ نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند که ۷۵ درصد از آنها در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند.

نرخ تورم در این کشور در سال ۲۰۰۷ میلادی ۶٫۳ درصد بود.

محصولات صادراتی این کشور شامل الوار، ماهی، البسه، روغن خرما و نارگیل است که به کشورهای چین (۴۸ درصد)، کره جنوبی (۹٫۵ درصد)، ژاپن (۸٫۹ درصد)، تایلند (۴٫۷ درصد)، ایتالیا (۴٫۴ درصد) و فیلیپین (۴٫۲ درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل غذا، دستگاه‌ها و تجهیزات، کالاهای تولید شده، سوخت و مواد شیمیایی است که از کشورهای استرالیا (۲۵٫۵ درصد)، سنگاپور (۲۳٫۵ درصد)، ژاپن (۷٫۸ درصد)، نیوزیلند (۵٫۱ درصد)، فیجی (۴٫۲ درصد) و پاپوآ گینه نو (۴٫۱ درصد) وارد می‌شود.

تاریخ

ساکنان جزایر سلیمان، قبل از ایجاد تحت‌الحمایگی توسط بریتانیا در ۱۸۹۳، به صورت نیروی کار در مزارع دیگر جزایر اقیانوس آرام استثمار می‌شدند. جزایر سلیمان، که از ۱۹۴۲ تا ۱۹۵۴ به اشغال ژاپنیها درآمد، صحنهٔ جنگهای شدید از جلمه نبردی بزرگ بر سر جزیرهٔ گودال کانال بود. در ۱۹۷۸ استقلال به دست آمد.

دفاع

کل نیروهای مسلح: نیروی مسلحی وجود ندارد. خدمت سربازی :ندارد.

ارتباطات

در این کشور ۷ هزار و ۴۰۰ خط تلفن ثابت و ۶ هزار خط تلفن همراه وجود دارد.

در جزایر سلیمان مهمترین رسانه رادیو است. بخش زیادی از مردم این کشور بی‌سواد هستند و همین باعث کم‌رونقی روزنامه‌ها در این کشور شده‌است.

هیچ شبکه تلویزیونی که مقر اصلی آن در جزایر سلیمان باشد وجود ندارد اما مردم این کشور برنامه شبکه‌هایی چون ABC استرالیا و BBC انگلیس را تماشا می‌کنند.

جزایر سلیمان سه هزار و ۴۱۴ میزبان اینترنتی و ۸ هزار کاربر دارد.

سونامی

در آوریل ۲۰۰۷ وقوع سونامی در چندین جزیره در جنوب اقیانوس آرام و در نزدیکی جزایر سلیمان باعث کشته و زخمی شدن ده‌ها نفرو بی خانمان شدن صدها نفر شد. این سونامی به دنبال زلزله‌ای ۸ ریشتری رخ داد و باعث خرابی شدید شهر گیزو در غرب جزایر سلیمان شد. ارتفاع موج‌ها چندین متر گزارش شده بود که این موجب بروز خرابی‌های گسترده شد. در پی وقوع این زلزله به ساکنان سایر کشورهای جنوب اقیانوس آرام مانند جزایر فیجی، واناتو، کالدونی جدید و سواحل شمال شرقی استرالیا نسبت به احتمال وقوع سونامی هشدار داده شد.

گزارش‌ها می‌گوید، حداقل دو روستای این جزیره که در فاصله ۴۵ کیلومتری کانون زلزله قرار دارد به طور کامل نابود شد.

بر اساس گزارش‌ها دست کم ۳۰ نفر در اثر کشته شدند. اما تا زمان انتشار این گزارش ابعاد دقیق فاجعه هنوز به درستی معلوم نیست.

سازمان جغرافیایی آمریکا اعلام کرد که زلزله هشت ریشتری صبح دوشنبه در کف اقیانوس و در فاصله ۳۴۵ کیلومتری از هونیارا، پایتخت جزایر سلیمان رخ داد.