ایالت واشینگتن
Navy green flag with the circular Seal of Washington centered on it. A circular seal with the words
پرچم واشینگتن نشان رسمی ایالت واشینگتن
لقب(ها): دولت همیشه سبز (غیررسمی)
The Evergreen State
سرود(های) ایالتی: ""واشینگتن خانهٔ من"
"Washington, My Home
"
Washington is located on the West Coast along the line that divides the United States from neighboring Canada. It runs entirely from east to east. It includes a small peninsula across a bay which is discontinuous with the rest of the state, along with a geographical oddity under British Columbia, Canada.
زبان رسمی از لحاظ قانونی هیچ زبانی
ولی عملاً انگلیسی
نام اهلیت واشینگتنی
پایتخت اولمپیا، واشینگتن
بزرگ‌ترین شهر سیاتل
بزرگ‌ترین کلانشهر منطقه متروپلیتین سیاتل
منطقه رتبهٔ ۱۸
 - کل ۱۸۴٬۸۲۷ کیلومتر مربع
 - پهنا ۵۸۰ کیلومتر
 - طول ۴۰۰ کیلومتر
 - % آب ۶٫۶
 - عرض جغرافیایی ۴۵° ۳۳′ N to مدار ۴۹ درجه شمالی
 - طول جغرافیایی ۱۱۶° ۵۵′ غربی to ۱۲۴° ۴۶′ غربی
جمعیت رتبهٔ ۱۳
 - کل ۷٬۰۶۱٬۵۳۰ (آمار ۲۰۱۴)
 - تراکم ۳۹٫۶ بر کیلومتر مربع
رتبهٔ ۲۵
بلندی
 - بالاترین نقطه کوه رینیر
۴٬۳۹۲ متر
 - میانگین ۵۲۰ متر
 - پایین‌ترین نقطه اقیانوس آرام
۰ متر
پیش از استقلال سرزمین واشینگتن
پذیرش در اتحادیه نوامبر ۱۱، ۱۸۸۹ (چهل و دومین)
فرماندار جی اینسلی (دموکرات)
معاون فرماندار سیروس حبیب (دموکرات)
قوه مقننه State Legislature
 - مجلس علیا State Senate
 - مجلس سفلا House of Representatives
سناتورهای ایالات متحده آمریکا پتی موری (دموکرات)
ماریا کانتول (دموکرات)
هیئت مجلس ایالات متحده آمریکا ۶ دموکرات
4 Republicans (فهرست)
منطقه زمانی منطقه زمانی اقیانوس آرام: ساعت هماهنگ جهانی منطقه زمانی اقیانوس آرام/منطقه زمانی اقیانوس آرام
کوته‌نوشت‌ها WA، US-WA
وب‌گاه
نشان‌های ایالت واشینگتن
Flag of Washington.svg
Seal of Washington.svg
نشان واشینگتن
نشان حیوانات و گیاهان
دوزیست Pacific chorus frog
پرنده(ها) سهره طلایی آمریکایی
ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان
گل(ها) Rhododendron
علف Bluebunch wheatgrass
حشره Green Darner
پستاندار(ها) مارموت المپیک/Orca
درخت Western Hemlock
نشان بی‌جان
رقص Square dance
خوراک سیب
سنگ قیمتی Petrified wood
شعار ملی Al-ki or Alki, "bye and bye" in Chinook Jargon (unofficial)
کشتی(ها) لیدی واشینگتن
خاک Tokul
سرود(ها) Washington, My Home"
پارچه پشمی شطرنجی Washington state tartan
دیگر Vegetable: Sweet onion
نشانگر(های) مسیر
نشانگر مسیر واشینگتن
کوارتر ایالت
کوارتر واشینگتن
منتشرشده در ۲۰۰۷
فهرست نشان‌های ایالت‌های آمریکا

واشینگتن (انگلیسی: Washington; گوش دهید‎/ˈwɒʃɪŋtən/‎) ایالتی در غرب آمریکا می‌باشد. ایالتی در شمال غربی اقیانوس آرام، از شمال با استان بریتیش کلمبیا کانادا و از جنوب با ایالت اورگن و از شرق با ایالت آیداهو مرز دارد. پایتخت آن الیمپیا و شهرهای مهم آن سیاتل و سپوکین هستند. نام این ایالت از جرج واشینگتن نخستین رئیس جمهور آمریکا گرفته شده است. ایالت واشینگتن در سال ۱۸۸۹ به عنوان چهل و دومین ایالت آمریکا ثبت شد.

واشینگتن از نظر پهناوری رتبه ۱۸ و از نظر جمعیت ۱۳ را دارد. حدود ۶۰ درصد از جمعیت واشینگتن در منطقه متروپلیس سیاتل زندگی می‌کنند. پس از کالیفرنیا واشینگتن دومین ایالت از نظر جمعیت در ساحل غرب و غرب ایالات متحده می‌باشد. مرکز حمل و نقل، کسب و کار، و صنعت در منطقه پیوجت سائند در دریای سایلیش است، دریایی با ورودی از اقیانوس آرام متشکل از جزایر متعدد و خلیج از یخچال‌های طبیعی پوشیده شده است؛ و باقی ایالت از جنگل‌های انبوه و رشته کوهها در غرب تشکیل شده است.

تاریخ ایالت واشینگتن شامل هزاران سال از تاریخ بومیان آمریکا قبل از ورود اروپاییان و پس از آن ورود مربوط می‌شود؛ و شواهد باستانی نشان می‌دهد که شمال غربی اقیانوس آرام نخستین مکان‌هایی بوده که در آمریکا در آن زیست می‌شده؛ و انسان شناسان تخمین می‌زنند که ۱۲۵ قبیله با ۵۰ گویش متفاوت در این سرزمین وجود داشته است؛ و تا قبل از ورود اروپاییان در آنجا می‌زیستند؛ و نیز در ۱۸ مه ۱۹۸۰ در کوه سنت هلن آتش فشانی در ایالت واشینگتن رخ داد.

در سال ۲۰۱۲، این ایالت تولید ناخالص داخلی برابر با ۴۱۲٬۹۰۶ میلیارد دلار داشت، که قابل مقایسه با تولید ناخالص داخلی کشور اتریش (۳۹۴٬۴۵۴ میلیارد دلار) بود. واشینگتن در حساب مالیات نسبت به دیگر ایالات نظام پیشرفته‌ای ندارد. ایالت واشینگتن یکی از ۷ ایالتی است که برای درآمد اشخاص مالیات وضع نمی‌کند. همچنین این دولت از شرکت‌ها تجاری نیز مالیات جمع‌آوری نمی‌کند، ولی شرکت‌ها مسئول پرداخت دیگر عوارض مختلف دولتی هستند. در واشینگتن مالیات بر فروش ۶٫۵ درصد می‌باشد. معمولاً مالیات بر سیگار و مشروبات الکلی را خرج مدارس دولتی و آتش‌نشانی‌ها، پارک‌ها و غیره می‌کنند.

با توجه به سرشماری ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ واشینگتن حدود ۶۷۲۴۵۴۰ نفر جمعیت داشت، که از سال ۲۰۱۰، ۱۴٫۱ درصد یعنی ۸۳۰٬۴۱۹ نفر افزایش داشته بود. در سرشماری سال ۲۰۱۰ جمعیت متروپلیتین سیاتل ۳٬۴۳۹٬۸۰۹ حدود نیمی از جمعیت واشینگتن را تشکیل می‌داد. در واشینگتن ۶٫۷ درصد زیر پنج سال سن، ۲۵٫۷ درصد از جمعیت زیر ۱۸ سال سن و ۱۱٫۲ نیز ۶۵ سال یا مسن‌تر بوده‌اند؛ و حدود ۵۰٫۲ درصد از جمعیت را زنان تشکیل می‌دادند. در سال ۲۰۰۸ دقیقاً ۲۶۷۶۹۴ عدد جرم گزارش شده بود که ۱۹۶ عدد از آنها قتل بود.

پارک ملی المپیک، پارک ملی کوه رینیر، و پارک ملی کسکیدز شمالی در این ایالت قرار دارد.

نام

سرزمین واشینگتن به افتخار نخستین رئیس جمهور ایالات متحده جرج واشینگتن نامگذاری شده. نام این سرزمین در اصل کلمبیا بوده که از رود کلمبیا در این سرزمین گرفته شده است. ایالت واشینگتن تنها ایالتی است که نام یک رئیس جمهور را دارد. اهالی ایالت واشینگتن و شمال غربی ایالات متحده به راحتی خود را اهل واشینگتن معرفی می‌کنند؛ ولی اهالی واشینگتن دی.سی خود را اهل واشینگتن دی. سی معرفی می‌کنند.

جغرافیا

جنوب شرقی واشینگتن

واشینگتن شمال غربی‌ترین ایالت آمریکا می‌باشد. واشینگتن از جنوب با ایالت اورگن هم‌مرز است. از شرق با ایالت آیداهو هم‌مرز است. مرز آنها معمولاً با رودخانه اسنیک و کلیرواتر می‌باشد؛ و در غرب واشینگتن اقیانوس آرام می‌باشد.

واشینگتن در زمان جنگ داخلی آمریکا جزء اتحادیه بود ولی با این حال هرگز در جنگ شرکت نکرد. سمت غرب واشینگتن آب و هوای ساحلی، با درجه حرارت معتدل زمستان‌های مرطوب و تابستان‌های خشک را داراست.

چندین آبشار در واشینگتن موجود است که به سبب آتشفشان‌ها ارتفاع قابل توجهی دارد. از شمال تا جنوب کوهای آتشفشانی بسیاری همچون کوه رینیر و کوه سنت هلن وجود دارد؛ ولی کوه سنت هلن تنها کوهی است که در آن آتش‌فشان فعال است، حتی در سال ۱۹۸۰ نیز فوران کرده بود، با این حال همهٔ کوه‌ها احتمال فوران آتش فشان دارد.

بلندترین کوه واشینگتن کوه رینیر می‌باشد، که در ۸۰ کیلومتری (۵۰ مایلی) جنوب سیاتل واقع شده است، که از مرکز شهر سیاتل نیز می‌شود آنرا مشاهده کرد. ارتفاع کوه رینیر ۴۳۹۲ متر (۱۴۴۱۱ پا) از سطح دریا می‌باشد، با توجه به نزدیکی آن به شهر سیاتل خطرناک‌ترین آتش فشان در واشینگتن و قاره آمریکا ممکن است رخ دهد.

تاریخچه

تاریخ ایالت واشینگتن شامل هزاران سال از تاریخ بومیان آمریکا قبل از ورود اروپاییان و پس از آن ورود مربوط می‌شود. این منطقه در بین سالهای ۱۸۴۸ تا ۱۸۵۳ جزئی از خاک اورگان بوده است؛ و پس از آن از اورگان جدا شده و تبدیل به سرزمین واشینگتن گردید؛ و در سال ۱۸۸۹ دولت واشینگتن به عنوان چهل و دومین ایالت به اتحادیه آمریکا پیوست.

فوران آتش فشان در ۱۸ مه ۱۹۸۰

قبل تاریخ

شواهد باستانی نشان می‌دهد که شمال غربی اقیانوس آرام نخستین مکان‌هایی بوده که در آمریکا در آن زیست می‌شده. استخوان‌های جانوران و انسان‌ها به ۱۳۰۰۰ سال پیش قدمت دارند، در سرتاسر واشینگتن و شبه‌جزیره المپیک شواهدی وجود دارد که نمایانگر زیست در ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد است.

انسان شناسان تخمین می‌زنند که ۱۲۵ قبیله با ۵۰ گویش متفاوت در این سرزمین وجود داشته است؛ و تا قبل از ورود اروپاییان در آنجا می‌زیستند. در سر تا سر پیوجت ساوند قبیل زیادی می‌زیستند زیرا منابع طبیعی فراوانی یافت می‌شود مانند ماهی آزاد، ماهی هالیبوت، حلزون و نهنگ. بومیان از درخت سرو برای خود خانه و کانو می‌ساختند؛ و نیز از پوست درخت سدر لباس برای خود می‌ساختند. این قبایل از طریق شکار فصلی جان سالم به در می‌بردند.

فوران کوه سنت هلن

در ۱۸ مه ۱۹۸۰ در کوه سنت هلن آتش فشانی در ایالت واشینگتن رخ داد. این فوران با ۵ درجه فوران کرد. فوران در طی ۲ ماه بود که با زمین لرزه و بخار همراه بود، و ماگما نیز با فشار به بیرون می‌آمد. زلزله در ساعت ۹. ۳۲ دقیقه و ثانیه ۱۷ به وقت اقیانوس آرام به وقوع پیوست، و تا کنون بزرگترین زمین لغزه‌ای است که در واشینگتن رخ داده است. در این واقعه سنگ‌های مذاب و و بخار و سنگ همراه بوده است؛ و مقدار زیادی گدازه نیز استخراج می‌شود.

جمعیت

جمعیت‌ها
سرشماری جمعیت ٪±
۱۸۵۰ ۱۲۰۱
۱۸۶۰ ۱۱۵۹۴ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۱۸۷۰ ۲۳۹۵۵ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۱۸۸۰ ۷۵۱۱۶ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۱۸۹۰ ۳۵۷۲۳۲ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۱۹۰۰ ۵۱۸۱۰۳ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۱۹۱۰ ۱۱۴۱۹۹۰ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۱۹۲۰ ۱۳۵۶۶۲۱ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۱۹۳۰ ۱۵۶۳۳۹۶ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۱۹۴۰ ۱۷۳۶۱۹۱ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۱۹۵۰ ۲۳۷۸۹۶۳ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۱۹۶۰ ۲۸۵۳۲۱۴ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۱۹۷۰ ۳۴۰۹۱۶۹ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۱۹۸۰ ۴۱۳۲۱۵۶ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۱۹۹۰ ۴۸۶۶۶۹۲ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۲۰۰۰ ۵۸۹۴۱۲۱ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۲۰۱۰ ۶۷۲۴۵۴۰ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
تخمین برای ۲۰۱۵ ۷۱۷۰۳۵۱ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
منبع: ۱۹۱۰–۲۰۱۰

در آمارگیری ۱ ژولای ۲۰۱۴ تخمین زده شده در ایالت واشینگتن ۷٬۰۶۱٬۵۳۰ نفر جمعیت دارد.

با توجه به سرشماری ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ واشینگتن حدود ۶۷۲۴۵۴۰ نفر جمعیت داشت، که از سال ۲۰۱۰، ۱۴٫۱ درصد یعنی ۸۳۰٬۴۱۹ نفر افزایش داشته بود. این رشد شامل افزایش طبیعی ۳۸۰۴۰۰، و افزایش جمعیت بر اثر مهاجرت ۴۵۰۰۱۹ نفر بوده است. واشینگتن از نظر جمعیت پس از اورگان و آیداهو رتبه نخست را در منطقه شمال غربی اقیانوس آرام را دارد. در سال ۱۹۸۰ اداره آمار، جمعت واشینگتن را ۹۰ درصد سفید پوست غیر اسپانیایی گزارش داده است.

در سال ۲۰۱۱، ۴۴٫۳ درصد از جمعیت واشینگتن کمتر از ۱ سال اقلیت‌ها سن داشته‌ند.

در سرشماری سال ۲۰۱۰ جمعیت متروپلیتین سیاتل ۳٬۴۳۹٬۸۰۹ حدود نیمی از جمعیت واشینگتن را تشکیل می‌داد.

در واشینگتن ۶٫۷ درصد زیر پنج سال سن، ۲۵٫۷ درصد از جمعیت زیر ۱۸ سال سن و ۱۱٫۲ نیز ۶۵ سال یا مسن‌تر بوده‌اند؛ و حدود ۵۰٫۲ درصد از جمعیت را زنان تشکیل می‌دادند.

نژادهای اصلی در ایالت واشینگتن که در سرشماری تعیین شده از این قرار است:

 • آلمانی: ۲۰٫۷٪
 • ایرلندی: ۱۲٫۳٪
 • اسپانیایی: ۸٫۲٪
 • نروژیان: ۶٫۲٪
 • فرانسوی: ۳٫۹٪
 • آمریکایی:۳٫۹٪
 • سوئدی: ۳٫۸٪
 • ایتالیایی: ۳٫۶٪
 • اسکاتلندی: ۳٫۳٪
 • اسکاچ ایرلندی: ۲٫۵٪
 • هلندی: ۲٫۵٪
 • لهستانی: ۱٫۹٪
 • روسی: ۱٫۸–۲٫۰٪

جمعیت نژادی

بر اساس سرشماری ایالات متحده در سال ۲۰۱۰، ترکیب قومی نژادی چنین بود:

 • سفید پوست: ۷۷٫۳٪ (غیراسپانیایی۷۱٪ و اسپانیایی ۶٫۳٪)
 • سیاه پوستان: ۳٫۶٪
 • سرخپوستان: ۱٫۵٪
 • آمریکایی‌های آسیایی: ۷٫۲٪
 • اهالی جزایر اقیانوس آرام: ۰٫۴٪
 • چند نژادان آمریکایی: ۴٫۷٪
 • دیگر نژادها:۵٫۱٪

جمعیت قابل توجهی نیز هیسپانیک یا لاتین دارد که ۱۱٫۲٪ از جمعیت را در برمی‌گیرد.

جدول نژادهای ایالت واشینگتن
ترکیب نژادی ۱۹۹۰ ۲۰۰۰ ۲۰۱۰
سفید ۸۸٫۵٪ ۸۱٫۸٪ ۷۷٫۳٪
آسیایی ۴٫۳٪ ۵٫۵٪ ۷٫۲٪
سیاه ۳٫۱٪ ۳٫۲٪ ۳٫۶٪
سرخ پوست ۱٫۷٪ ۱٫۶٪ ۱٫۵٪
هاوایی و اهالی
اقیانوس آرام
- ۰٫۴٪ ۰٫۶٪
نژادهای دیگر ۲٫۴٪ ۳٫۹٪ ۵٫۲٪
نژادهای مخلوط - ۳٫۶٪ ۴٫۷٪

اقتصاد

در سال ۲۰۱۲، این ایالت تولید ناخالص داخلی برابر با ۴۱۲٬۹۰۶ میلیارد دلار داشت، که قابل مقایسه با تولید ناخالص داخلی کشور اتریش (۳۹۴٬۴۵۴ میلیارد دلار) بود.

مقایسهٔ تولید ناخالص داخلی ایالت‌های آمریکا با کشورهای دیگر در سال ۲۰۱۲. ایالت واشینگتن در این سال تولید ناخالصی اش قابل مقایسه با کشور اتریش بوده است.

در سال ۲۰۰۹ تولید ناخالصی ایالت واشینگتن ۳۳۶٫۳ میلیارد دلار که مساوی با چهاردهمین کشور در جهان بود و در آگوست سال ۲۰۱۳ نرخ بیکاری در این ایالت ۷ درصد بوده است.

مالیات

ساختمان مرکزی استارباکی در سیاتل بزرگترین شهر واشینگتن

واشینگتن در حساب مالیات نسبت به دیگر ایالات نظام پیشرفته‌ای ندارد. ایالت واشینگتن یکی از ۷ ایالتی است که برای درآمد اشخاص مالیات وضع نمی‌کند. همچنین این دولت از شرکت‌ها تجاری نیز مالیات جمع‌آوری نمی‌کند، ولی شرکت‌ها مسئول پرداخت دیگر عوارض مختلف دولتی هستند.

در واشینگتن مالیات بر فروش ۶٫۵ درصد می‌باشد؛ و در آوریل ۲۰۱۰ نرخ مالیات بر فروش به ۹٫۵ درصد در سیاتل و سایر شهرستانها رسید. این مالیات برای خدمات به ایالت حاصل می‌شود. بسیاری از غذاها از مالیات معاف هستند ولی با این حال مکمل‌های غذایی و نوشابه‌ها شامل مالیات هستند. نرخ مالیات بر خرید و فروش توسط مصرف‌کنندگان بسته به قوانین محلی بین ۸ و ۹ درصد متغیر می‌باشد.

معمولاً مالیات بر سیگار مشروبات الکلی را خرج مدارس دولتی و آتش‌نشانی‌ها پارک‌ها و غیره می‌کنند.

شراب واشینگتن

مجموعه‌ای از شراب‌های واشینگتن

شراب واشینگتن به شراب‌های گفته می‌شود که از انگورهای ایالت واشینگتن گرفته می‌شود. ایالت واشینگتن در تولید شراب در ایالات متحده پس از کالیفرنیا رتبه دوم را دارد. تا سال ۲۰۱۱ در ایالت بیش از ۴۳۰۰۰ هکتار (۱۷۰ کیلومترمربع) تاکستان با برداشت بیش از ۱۴۲۰۰۰ تن انگور به ۴۲ کشور جهان با بیش از ۸۵۰ شراب‌خانه، شراب صادر می‌شد. در حالی که بسیاری از فعالیت‌ها در نیمهٔ غربی ایالت انجام می‌شود ولی ۹۹٫۹ درصد از شرابگیری‌ها در نیمه شرقی ایالت انجام می‌شود.

حمل و نقل

واشینگتن دارای یک سیستم بزرگراه ایالتی می‌باشد، که معروف به مسیر ایالتی است. و همچنین دارای یک سیستم گسترده کشتی‌رانی می‌باشد که رتبه نخست را در آمریکا و رتبه سوم را در جهان دارد. ۱۴۰ فرودگاه در واشینگتن وجود دارد، که ۱۶ فرودگاه دولتی هستند. فرودگاه بین‌المللی سیاتل-تاکوما (Sea-Tac) یکی از بزرگترین فرودگاه‌های واشینگتن می‌باشد. فرودگاه صحرایی بویینگ یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های سیاتل می‌باشد.

محیط زیست

دولت و سیاست

آموزش و پرورش

بهداشت

ورزش حرفه‌ای

مشاهیر

از افراد مشهور این سرزمین می‌توان کنی جی، کرت کوبین، بیل گیتس و جیمی هندریکس را نام برد.

دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی

آزمایشگاه ملی شمالغربی پاسیفیک در این ایالت قرار دارد. از دانشگاه‌های مشهور این ایالت می‌توان به موسسات زیر اشاره کرد:

شهر سیاتل و برج سوزنی مشهور آن.

نگارخانه

جستارهای وابسته

نشان درگاه درگاه ایالت واشینگتن