آبگرم محلات مجموعه‌ای از چشمه‌های آبگرم است که در ۱۵ کیلومتری شمال شرق شهر محلات و در استان مرکزی واقع شده‌است.

تاریخچه پیدایش

زمین شناسی

چشمه‌های آبگرم محلات از نوع آب‌های گرم عمقی هستند که از بخاره خمیره سنگ‌های سوزان درون پوسته زمین بوجود آمده و به سطح زمین می‌رسند. عمق این آب‌ها گاهی به ۲۰ هزار متر و گرمای آنها متناسب با سرعت بالا آمدن گاهی به ۱۰۰ درجه سانتیگراد هم می‌رسد.

ترکیبات شیمیایی آب

خواص آب

چشمه‌های آبگرم محلات دارای سابقه باستانی زیادی هستند. مولف تاریخ و جغرافیای قم در کتاب خود آورده‌است: هر کس را که بیماری و علتی سرد باشد یا بادی در اعضای او باشد چون خود را بدین آب شوید به قدرت خدای عز و جل شفا یابد. همچنین در جای دیگر آمده‌است: آب این چشمه‌ها از ترکیبات آبهای سولفاته کلسیک و از دسته آبهای هیپرترمال یا باقی‌مانده خشک زیاد می‌باشد که مدر بوده و در درمان بیماری‌های نقرس و همچنین بیماری کبدی، صفراوی – کلیوی و دستگاه گوارش مصرف دارد. به طور کلی استحمام در این چشمه‌ها اثرات شفا بخشی زیادی داشته و موجب سلامت فیزیکی و روانی فرد می‌شود.

چشمه‌ها

چشمه‌های آبگرم محلات شامل ۶ چشمه به نام‌های شفا، دنبه، روماتیسم، حکیم، سودا (بختیاری) و سلیمانیه‌است که در این میان چشمه حکیم دمای کمتری نسبت به چشمه‌های دیگر دارد.

امکانات

شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی اقدام به ساخت هتلی ۳ ستاره در این مجموعه کرده‌است. این هتل دارای ۳۲ اتاق، ۲۷ ویلا، رستوران، استخر مردانه و زنانه و وان‌های خصوصی است.

دسترسی

دسترسی به این محل از دو طریق ممکن است:

  • از طریق جاده دلیجان، محلات
  • از طریق جاده اصلی قم، اصفهان (از طریق جاده دودهک، خورهه)